ARTEfakty

ARTEfakty: Biżuteria sentymentalna. Miłość, śmierć i patriotyzm

Sobota, 6 maja 2017, Willa Caro, godz. 16.00

czytaj dalej

Termin i miejsce: Sobota, 6 maja 2017, Willa Caro, godz. 16.00 Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona Organizator: Muzeum w Gliwicach

ARTEfakty: Biżuteria apotropaiczna – między magią a wiarą

Sobota, 22 kwietnia 2017, Willa Caro, godz. 16.00

czytaj dalej

Termin i miejsce: Sobota, 22 kwietnia 2017, Willa Caro, godz. 16.00 Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona Organizator: Muzeum w Gliwicach

ARTEfakty: Klejnoty zamiast uczuć – biżuteria księżnej Daisy Hochberg von Pless

Sobota, 18 marca 2017, Willa Caro, godz. 16.00

czytaj dalej

Termin i miejsce: Sobota, 18 marca 2017, Willa Caro, godz. 16.00 Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona Organizator: Muzeum w Gliwicach

ARTEfakty: Achetaton – Miasto Skąpane w Słońcu

Jest w dziejach starożytnego Egiptu postać niezwykle prowokująca, kontrowersyjna i tajemnicza – Anemchotep IV. W historii zapisał się jako Echnaton. To właśnie jego żoną była piękna Nefertiti, której popiersie jest dziś jednym z najczęściej rozpoznawanych przykładów kunsztu egipskiej sztuki.

czytaj dalej

Miejsce: Willa Caro Termin: 15 grudnia 2012, godz. 16.00

ARTEfakty: Prawdziwe tajemnice piramid

Zaszyfrowany przekaz od kosmitów, pomniki przybyszów z Atlantydy, Biblia wykuta w kamieniu, starożytne centra lecznicze, broń masowego rażenia? Fantazje na temat piramid nie znają granic. Czy jednak „tajemnice piramid” istnieją naprawdę? Ależ oczywiście! W sobotę, 6 października, opowie o nich egiptolog – dr Andrzej Ćwiek z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

czytaj dalej

Miejsce: Willa Caro Termin: 6 października 2012, godz. 16.00

ARTEfakty: Szaleństwo ornamentu – secesja i jej recepcja w plakacie polskim

Recepcję bogatego, floralnego ornamentu odnajdujemy w psychodelicznej estetyce plakatów końca lat 60–tych. Podczas kolejnego spotkania w ramach ARTEfaktów będziemy podejmować próbę zestawienia i konfrontacji największych osiągnięć secesyjnego oraz powojennego plakatu polskiego.

czytaj dalej

Miejsce: Willa Caro Termin: 26 maja 2012, godz. 16.00

ARTEfakty: Współczesne formy religijności a architektura sakralna

O tym, jakie tendencje religijne zadecydowały o kształcie współczesnej architektury sakralnej opowie podczas kolejnego spotkania z cyklu ARTEfakty dr Cezary Wąs z Uniwersytetu Wrocławskiego.

czytaj dalej

Miejsce: Willa Caro Termin: 28 kwietnia 2012, godz. 16.00

ARTEfakty: Architektura w architekturze

Malarska iluzja przestrzenna zyskuje w dobie renesansu nową jakość. W ramach cyklu ARTEfakty zapraszamy widza w teatralną scenerię, gdzie barwne postaci z dworów książęcych i patrycjuszowskich mierzą się  z bohaterami starożytności i alegoriami cnót, a obok patosu pobrzmiewa filuterność.  Wykład będzie poświęcony włoskim renesansowym dekoracjom freskowym.

czytaj dalej

Miejsce: Willa Caro Termin: 25 lutego 2012, godz. 16.00