W sobotę i niedzielę, 23 i 24 września  w całej Polsce odbędzie się akcja „60+ Kultura” zainicjowana przez Ministerstwo Kultury  i Dziedzictwa Narodowego.  Ma ona zachęcić seniorów do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania. W przedsięwzięcie włączyło się  także Muzeum w Gliwicach. W sobotę* i niedzielę zapraszamy seniorów do bezpłatnego zwiedzania  wszystkich Oddziałów Muzeum w Gliwicach. A w niedzielę o godz. 12.00 na zwiedzanie gliwickiej Starówki z archeologiem Radosławem Zdaniewiczem, który opowie o najciekawszych odkryciach podczas wykopalisk.

W ramach wydarzenia Z archeologami po gliwickiej Starówce, które rozpocznie się o godz. 12.00 na Zamku Piastowskimseniorzy wysłuchają prelekcji oraz zwiedzą Starówkę. Archeolog Muzeum w Gliwicach, Radosław Zdaniewicz, opowie o znaleziskach dokonanych na gliwickiej Starówce. Uczestnicy będą mogli dodatkowo z bliska zobaczyć oryginalne zabytki, odkryte podczas wykopalisk. Prezentację zakończy wspólne oglądanie makiety Starego Miasta, prezentowanej na wystawie stałej w Zamku Piastowskim. Zwiedzanie rozpoczniemy na Zamku Piastowskim, gdzie zobaczymy więzienie. Następnie udamy się na ul. Matejki, przy której znajduje się fragment muru z basztą. Stamtąd przejdziemy pod Bramę Bytomską, później zobaczymy fragmenty muru miejskiego przy ul. Wodnej i tegoż z basztami przy ul. Dolnych Wałów. Na rynku przewodnik opowie o historii ratusza i kamienic, później udamy się na Plac Inwalidów Wojennych, gdzie znajdują się fragmenty dawnej synagogi, muru miejskiego i pierwotna siedziba książęca. Skierujemy się w  ul. Plebańską, jedną z głównych arterii średniowiecznego miasta, dalej na Plac Wszystkich Świętych, przy którym stoi kościół Wszystkich Świętych i cmentarz, dalej na Plac Rzeźniczy, a zwiedzanie zakończymy przy Bramie Raciborskiej.

*w każdą sobotę – zgodnie ze statutem – wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach można zwiedzać bezpłatnie

W ramach akcji, przez cały weekend (23 i 24 września), zapraszamy wszystkie osoby w wieku 60 lat i powyżej 60. roku życia na bezpłatne zwiedzanie wszystkich pięciu Oddziałów Muzeum w Gliwicach: Willi Caro, Zamku Piastowskiego, Radiostacji, Oddziału Odlewnictwa Artystycznego i Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.