Cmentarzyska Gotów z I-III w. na terenie Pomorza to nie tylko atrakcyjne miejsca dla archeologów, miłośników starożytności czy innych poszukiwaczy przygód. To także miejsca, w których piękno natury spotyka się aurą tajemniczości minionych wieków.

Zmurszałe drzewa, wystające z ziemi głazy oraz wszechobecne mchy tworzą miksturę niesamowitości, pobudzającą z miejsca wyobraźnię każdego, kto tu dotrze. Sprawia to także, iż z miejscami tymi narosło przez wieki wiele legend i miejscowych opowieści. Wieńce kamienne, kurhany i kilkadziesiąt pochówków ciałopalnych i szkieletowych odkryto m.in. w Leśnie. To stąd pochodzi tzw. grób szamana zawierający unikalny zestaw elementów pasa, okucia germańskich rogów do picia i żelaznych sztylet tkwiący w pochwie. Przedmioty te złożono jako depozyt przy głowie zmarłego. W jednym z grobów leśnieńskich odkryto także monetę celtycką oraz skarabeusza. Z Leśna pochodzą również intrygujące pochówki w grobach skrzynkowych, w których składano szczątki całych rodzin. Wyjątkiem jest domniemany grób gejów, w którym pochowano razem dwóch mężczyzn. Szkielet jednego był w całości, drugi miał zachowaną jedynie kości dolnej części ciała, co być może jest dowodem kary za nieobyczajność.

O tym niesamowitym stanowisku, a także innych na terenie Pomorza opowie wieloletniej badacz związanej z Gotami kultury wielbarskiej na terenie Leśna, dr hab. Krzysztof Walenta, Prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.