Zapraszamy na spotkanie z mistrzami śląskiego baroku i opowieść o epoce tak wyjątkowej, jak perła o nieregularnym kształcie, od której wzięła swoje miano. Od 6 do 29 września dla grup przedszkolnych i szkolnych w Willi Caro odbywać się będą zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy „Nieznane arcydzieła, nieznani mistrzowie….”. W ich trakcie zapoznamy uczestników z różnorodnymi odcieniami barokowej twórczości i charakterystycznymi dla niej cechami.  Zastanowimy się, czy barok jest tylko jednym z kierunków w europejskiej kulturze, czy może nurtem stylistycznym Kościoła katolickiego lub epoką dramatycznych wyborów, ujawniających się w życiu religijnym, społecznym i w sztuce? Piękno wielorakie baroku odkryjemy na przykładach dzieł malarskich, poezji, filozofii i muzyki tej intrygującej epoki.

 

ŚRODY I PIĄTKI

 

W pracowni malarskiej Johanna Ernsta
Zajęcia realizowane we środy i piątki, Willa Caro, godz. 09.00, 10.30, 12.00

Na czas zajęć najmłodsi „przeniosą się” do XVII-wiecznej pracowni malarskiej, w której czekać będzie na nich „żona” malarza Johanna Ernsta – w stroju zgodnym z modą epoki. Wspólnie z nią zwiedzając wystawę poznają charakterystyczne dla sztuki barokowej cechy, będą się mogli zachwycić pięknem barokowych form… Oglądając portrety, przedstawienia świętych, pejzaże, martwe natury i sceny mitologiczne dzieci zastanowią się nad tym, jaką mądrość zawarli w obrazach barokowi mistrzowie, o czym – poprzez nie  – chcieli opowiedzieć. W części warsztatowej uczestnicy dokończą jeden z poznanych na wystawie obrazów Johanna Ernsta uzupełniając rozpoczętą już  kompozycję własnym konceptem. Zajęcia przeznaczone dla dzieci od lat 5-ciu oraz uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.

 

Piękno wielorakie. O sztuce baroku
Zajęcia realizowane we środy i piątki, Willa Caro, godz. 09.00, 10.30, 12.00

Historii możemy uczyć się z książek. A czego dowiemy się o niej, obserwując obrazy? Na wystawie Muzeum w Gliwicach, na płótnach śląskich mistrzów epoki baroku, zobaczymy starożytnych bogów, XVII- wieczne pejzaże, portrety arystokratów, sceny z życia codziennego dzieci, czy wreszcie przedstawienia scen z życia Jezusa i świętych… Zapraszamy na lekcję historii w obrazach, podczas której zagłębimy się w złożoną tematykę epoki baroku. Zbadamy, czy był tylko jednym z kierunków w europejskiej kulturze, a może nurtem stylistycznym Kościoła katolickiego lub epoką dramatycznych wyborów, ujawniających się w życiu religijnym, społecznym i w sztuce? Piękno wielorakie baroku odkrywać będziemy na przykładach dzieł malarskich, poezji i muzyki tej wyjątkowej epoki.

W części warsztatowej uczestnicy ułożą dialogi lub monologi inspirowane wybranymi postaciami z obrazów w duchu barokowego światopoglądu. Zajęcia przeznaczone dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej i uczniów gimnazjum.

 

Barok – epoka, styl, stan umysłu?
Zajęcia realizowane we środy i piątki, Willa Caro, godz. 09.00, 10.30, 12.00

Barok – jeden z najbardziej dramatycznych, a zarazem twórczych i intrygujących okresów
w historii ludzkości. Rozedrganie, bogactwo, wręcz nieopanowanie form. Święci sięgający nieba, które dzięki iluzji wydaje się na wyciągnięcie ręki. A tuż obok – zdyscyplinowane, statyczne, starannie przemyślane kompozycje – martwe natury: owoce, kwiaty, ryby, owady,  przybory kuchenne, świece, karty, instrumenty muzyczne…. Czy powstawały tylko po to, by cieszyć oko doskonałością wykonania? Czy martwe natury naprawdę są martwe? W jaki sposób jedne i drugie odzwierciedlają stan umysłu człowieka XVII wieku?

Podczas wykładu, sięgając do sztuki, poezji i filozofii spróbujemy odtworzyć pejzaż wewnętrzny ludzi żyjących w tej niespokojnej, pełnej dynamiki epoce. Zastanowimy się, na ile właściwy im światopogląd  może być bliski współczesnemu człowiekowi, którego rzeczywistość, podobnie jak barokowa, przesiąknięta jest sprzecznymi postawami i poglądami. Wykład połączony z zwiedzaniem wystawy dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.