Bezpłatnie wypożyczane audioprzewodniki z wbudowanym nadajnikiem GPS, dzięki którym zwiedzimy Gliwice, poznamy zabytki miasta i jego historię, cieszący się wielką popularnością „Przewodnik po Gliwicach” wydany przez Muzeum w Gliwicach, bezpłatne mapki, lokalne, regionalne i ogólnopolskie informatory i czasopisma kulturalne. Publikacje dotyczące historii miasta, mapy, widokówki oraz pamiątki, a także bilety na wydarzenia kulturalne – to wszystko i wiele więcej znajdziecie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ulicy Dolnych Wałów 3.  Na wakacje – jak znalazł!

Turystom, którzy odwiedzają Gliwice, pomocą w poznaniu miasta służy Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieszczące się w budynku Kina Amok – Scena Bajka (ul. Dolnych Wałów 3). Centrum zlokalizowane na styku Starówki i Śródmieścia – blisko ważnych atrakcji turystycznych. Czasy średniowiecza pamiętają: mury obronne, zabytkowy układ ulic Starego Miasta wraz z rynkiem, kościół pw. Wszystkich Świętych z wieżą widokową oraz Zamek Piastowski – oddział gliwickiego muzeum. Tuż obok Centrum Informacji rozpoczyna się część miasta powstała w XIX i na początku XX w. Naprzeciw stoi odnowiony neogotycki budynek dawnej poczty głównej, w pobliżu Willa Oscara Caro – siedziba Muzeum w Gliwicach, trochę dalej w Parku Chopina Palmiarnia z egzotyczną florą i fauną, obok przebiega reprezentacyjny trakt miasta – ulica Zwycięstwa.

Wszystkie wymienione wyżej atrakcje turystyczne, a także wiele innych można zwiedzić  korzystając z audioprzewodników wypożyczanych bezpłatnie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Audioprzewodniki mają wbudowany nadajnik GPS, który prowadzi użytkownika i sprawia, że informacje można usłyszeć dokładnie w miejscu, gdzie znajduje się zabytek. Na wyświetlaczu urządzenia pokazuje się również zdjęcie danego obiektu. Przygotowaliśmy dwie trasy spacerowe: po Starym Mieście i po Śródmieściu w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Ułatwieniem dla rodzin, które zwiedzają miasto ze swoimi pociechami, są wersje tras spacerowych opracowane specjalnie dla dzieci w wieku 9-12 lat – mówi Magdalena Baraniecka z Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej.

Pracownicy Centrum dokładają wszelkich starań, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania na miejscu, przez telefon oraz drogą elektroniczną. Lokalne i regionalne atrakcje turystyczne, szlaki turystyczne, noclegi, lokale gastronomiczne oraz połączenia komunikacyjne nie mają tajemnic dla informatorów. Turyści mogą w obiekcie skorzystać ze stanowiska komputerowego z bezpłatnym dostępem do Internetu oraz z całodobowego infokiosku.

Ponadto w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej turyści mogą uzyskać bezpłatne mapki oraz ulotki prezentujące warte obejrzenia miejsca i obiekty w Gliwicach oraz w regionie. Mieszkańcy Gliwic chętnie sięgają po lokalne, regionalne i ogólnopolskie informatory oraz czasopisma kulturalne. W Centrum można również nabyć przewodniki, publikacje dotyczące historii miasta, mapy, widokówki oraz pamiątki, a także bilety na wydarzenia kulturalne.

Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się „Przewodnik po Gliwicach” wydany przez Muzeum w Gliwicach we współpracy z wydawnictwem Bezdroża. Bedeker jest przydatny także dla  mieszkańców, którzy mogą poznać bliżej historię miejsc i obiektów mijanych na co dzień. Jest to publikacja przedstawiająca najciekawsze znane i nieznane miejsca w Gliwicach oraz okolicy. Opowieść o historii i zabytkach przeplata się w przewodniku z aktualnymi informacjami o ofercie spędzania wolnego czasu w Gliwicach, o jego infrastrukturze sportowej, instytucjach kultury, cyklicznych imprezach, czy miejscach przyjaznych dzieciom.

Warto dodać, że w północnej części miasta znajduje się również Centrum Informacji Turystycznej. Mieści się ono na terenie kompleksu Radiostacji Gliwice, tuż obok drewnianej wieży, w budynku nadajnika, w którym funkcjonuje oddział Muzeum w Gliwicach. Zapraszamy również do skorzystania z jego usług.