W piątek 6 lipca, w ruinach Teatru Victoria rozpoczyna się druga edycja Festiwalu ElektrONarracje. Podobnie jak w ubiegłym roku, dzięki współpracy Muzeum w Gliwicach i Stowarzyszenia Inicjatywa, w piątkowe wieczory ożywać będą opowieści z tomu „Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice”, wydanego przez Muzeum. Co tydzień, oprócz animacji kolejnych komiksów, będzie można obejrzeć filmy nieme z muzyką na żywo odtwarzaną przez lokalnych DJ-ów. Wszystkie projekcje rozpoczynać się będą o godz. 20.00, wstęp jest bezpłatny.

Pierwszego wieczoru – 6 lipca – zanimowany zostanie komiks „Capitol” autorstwa Marka Turka, a po nim projekcja „Pancernika Potiomkina”. To klasyk kina niemego z 1925 roku, dla którego nowe tło muzyczne stworzył Zbigniew Chojnacki. 13 lipca widzowie obejrzą animowaną wersję „Komandosów z Berlina” autorstwa Rafała Szłapy oraz film „Fantomas” z elektroniczną improwizację Jacka Latonia aka Cuefx. 20 lipca na ekranie ożyje komiks „Victoria” Tomasza Kontnego i Anny Heleny Szymborskiej. Drugi pokaz tego wieczora to kultowe „Metropolis” Fritza Langa wzbogacone muzyką Michała Wajdzika aka Rabbit on the Moon. 27 lipca finał tegorocznych ElektrONarracji: animowana wersja komiksu „Marcowe ulice” autorstwa Daniela Gizickiego oraz Grzegorza Pawlaka oraz kanoniczne dzieło kina niemego „Nosferatu – symfonia grozy”, o którego oprawę muzyczną zadba Sebastian Pypłacz aka Pan Stian.

Idea Festiwalu to pomysł Stowarzyszenia Inicjatywa, znanego m.in. z organizacji plenerowych pokazów filmowych czy inicjatywy Gliwice Light Art Festival z 2015 roku. Podczas zeszłorocznej edycji ElektrONarracji ożywiono pierwsze cztery komiksy z antologii „Niczego sobie…” („Garbus”, „Ballada o tym jak zły Mansfeld swój apetyty zaspokoił”, „Zobaczyć króla”, „Człowiek z żeliwa”).