– Czy znaleźliśmy się w świecie legend, czy też chodzimy po zielonej ziemi, w blasku dnia?

– Można żyć w obu światach naraz. Bo nie my, lecz ci, co przyjdą po nas, stworzą legendę naszych czasów. Zielona ziemia, powiadasz? Jest w niej wiele tematów dla legendy, chociaż ją depczesz w pełnym blasku dnia.

J.R.R. Tolkien

Bohater? A kto to taki? Czy zawsze musi pokonywać smoka, zdobywając w zamian rękę księżniczki i pół królestwa? Czy można go spotkać tylko w baśni, za siódmą górą i za siódmą rzeką?  A w Gliwicach? Czy byli tu albo są jacyś bohaterowie i bohaterki? Ludzie mądrzy, odważni, nie poddający się przeciwnościom, troszczący się o innych? Oczywiście, że tak. Podczas kolejnego spotkania, wspólnie z Mateuszem Świstakiem – opowiadaczem baśni i animatorem kultury najmłodsi poznają wybitnych architektów związanych z naszym  miastem. Architekt to władca przestrzeni – organizując ją, projektując budynki i ich wzajemne położenie ma wpływ na odczucia ludzi, którzy w wykreowanej przez niego rzeczywistości przebywają. To wielka odpowiedzialność. Bohaterowie wśród architektów są więc bardzo potrzebni. Podczas zajęć opowiemy najmłodszym o Karlu Schabiku, który Gliwice chciał zmienić w miasto – ogród i Franciszku Maurerze – autorze projektu odbudowy gliwickiej starówki, któremu zawdzięcza ona swój obecny kształt. Nie zapomnimy o Erichu Mendelsohnie –  jednym z najwybitniejszych architektów XX wieku, który w Gliwicach zrealizował pierwszy w swojej karierze dom towarowy – Seidenhaus Weichmann – jeden z najnowocześniejszych wówczas w świecie.