Najbardziej znanym, rozpoznawalnym zabytkiem, którym chwalą się Gliwice jest tzw. Dom Tekstylny Weichmanna autorstwa Ericha Mendelsohna (1887-1953), światowej sławy architekta. Gliwicki dom towarowy przy ul. Zwycięstwa 37 i inne modernistyczne obiekty wzbudzają i dziś dużo kontrowersji, więcej niż dawniej secesja. Architektura bez dekoracji lub z ascetycznym detalem to dla ogółu odbiorców ciągle nie zabytek. Mogą się podobać lub nie, ale na pewno warte są poznania i zrozumienia. Gdzie zobaczymy je w Gliwicach? Na styczniowym spotkaniu w ramach cyklu Kolory miasta zdradzi nam to Ewa Pokorska-Ożóg, miejska konserwator zabytków. Zapraszamy do Willi Caro w piątek 11 stycznia 2019 o godz. 17.00!

O prowadzącej

Mgr inż. arch. Ewa Pokorska-Ożóg ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, studia podyplomowe z zakresu konserwacji zabytków oraz integracji europejskiej. Od 2002 roku jest miejskim konserwatorem zabytków w Gliwicach, w latach 2016 – 2017 sprawowała funkcję Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ewa Pokorska-Ożóg jest także wykładowczynią akademicką, autorką publikacji i uczestniczką wielu konferencji, projektów i sesji naukowych. Prowadziła wykłady na temat ochrony zabytków dla pracowników instytucji samorządowych. Mieszkańcom Gliwic znana jest jako autorka cykli artykułów „Kolory miasta” i „W poszukiwaniu…”, poświęconych miejskim zabytkom i architekturze. W 2008 roku otrzymała stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie popularyzacji i ochrony zabytków oraz odznakę Ministra Infrastruktury za zasługi dla budownictwa.

Harmonogram następnych spotkań

Piątek, 1 lutego 2019, Willa Caro, godz. 17.00
Spotkanie piąte:Zaskakujące detale architektoniczne”

Piątek, 8 marca 2019, Willa Caro, godz. 17.00