Realia roku 1945 na Górnym Śląsku przybliży wystawa,  którą od 1 kwietnia do końca czerwca oglądać można w Radiostacji. Na dwudziestu planszach znajdziemy reprodukcje fotografii, dokumentów, afiszy i wycinków prasowych, które przybliżą zagadnienia związane m.in. z okupacją niemiecką, zakończeniem działań wojennych oraz wkroczeniem Armii Sowieckiej na Górny Śląsk, deportacjami mieszkańców regionu do ZSRS, tworzeniem się polskiej administracji, polityką narodowościową (weryfikacja i rehabilitacja), wysiedleniem ludności niemieckiej, funkcjonowaniem systemu obozowego i odbudową życia społeczno-gospodarczego.

Zebrany materiał ikonograficzny pochodzi z placówek muzealnych (Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum w Rybniku, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Muzeum Miejskiego w Zabrzu), Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Bundesarchiv w Koblencji, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz z kolekcji osób prywatnych.

Wystawa przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach.

Autor scenariusza wystawy – Tomasz Gonet
Współpraca – Monika Bortlik-Dźwierzyńska