Mimo wielu przeciwności losu, zawieruch wojennych, 45 lat komunizmu, grabieży, podpaleń, przenosin i zwykłej ludzkiej niedbałości kościoły drewniane wciąż są obecne w polskim krajobrazie. Bogate opracowanie 74 drewnianych świątyń znajdujących się na terenie dzisiejszego województwa śląskiego, wraz z dokumentacją rysunkową i zdjęciową – ponad 400 barwnych fotografii,  znajdziemy w wydanej właśnie publikacji Jacka Kubika – Kościoły drewniane na Śląsku. Napisałem tę książkę aby ocalić pamięć o architekturze, która w chaosie i bałaganie, jaki nas otacza, jeszcze trwa jako świadectwo tego, że możliwe jest wznoszenie budowli, które są funkcjonalne, zharmonizowane z przyrodą i po prostu piękne – mówi autor. Książkę od 27 marca będzie można zakupić w Willi Caro i Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy Kinie Amok. Na spotkanie z Jackiem Kubikiem i promocję publikacji zapraszamy do Willi Caro w piątek, 13 kwietnia, o godz. 17.00.

Publikacja Kościoły drewniane na Śląsku to pierwsza tak obszerna praca na temat śląskich kościołów drewnianych, próbująca systematyzować dotychczasową wiedzę na ich temat, poszerzając ją jednocześnie o wyniki badań z ostatnich lat, takich jak badania dendrochronologiczne (czyli w pełni wiarygodne datowanie kościołów) czy też rozwiązania konstrukcyjne więźb dachowych.

Spośród 74 opracowanych w książce świątyń 72 to kościoły katolickie, 1 protestancki i 1 duża kaplica, znajdująca się w dyspozycji Prezydenta Rzeczpospolitej, wielkością dorównująca wielu kościołom drewnianym. Najstarszym z nich, jak i w całej Polsce jest kościół w Sierotach, którego nawa pochodzi z 1457 roku,  najmłodszy – w Istebnej –Stecówce, pochodzi  z 2016 roku.

Publikacja podzielona jest na dwie części. Część pierwsza ma charakter opisowy i dotyczy takich zagadnień jak: datowanie, otoczenie, architektura, konstrukcja, wyposażenie wnętrz, zagrożenia oraz ochrona budowli sakralnych, wykonanych z drewna. Część druga to katalog kościołów drewnianych, zlokalizowanych na terenie dzisiejszego województwa śląskiego. Każda z kart tego katalogu zawiera krótki opis indywidualnych cech lub dziejów  danego kościoła, tabelaryczny, ułatwiający korzystanie z niego, opis jego otoczenia, konstrukcji, wyposażenia wnętrza i jego historii, a ponadto rysunki jego rzutu i konstrukcji więźby dachowej. Część fotograficzna pokazuje elewacje kościoła, które były możliwe do sfotografowania, jego wnętrze oraz ciekawsze szczegóły z jego wyposażenia.

Końcowe tabele zawierają:

– zestawienie chronologiczne  kościołów, od najstarszego (Sieroty z nawą z 1457 roku) do najmłodszego (Istebna – Stecówka z 2016 roku),                                                                         – zestawienie ocalałej rzeźby i malarstwa średniowiecznego,                                                                                    – bibliografię, liczącą 370 pozycji.

JACEK KUBIK – absolwent wydziału budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 1981 – 1986 był pracownikiem naukowym Instytutu Konstrukcji Żelbetowych na tymże wydziale. W 1990 roku jako wykładowca był zatrudniony na uniwersytecie w Bujumburze w Burundi. Na początku lat 90 – tych był współwłaścicielem Pracowni Konserwacji Zabytków „Akant”. Od tego czasu jego zainteresowania oraz doświadczenie zawodowe jest blisko związane z tematyką sakralnego budownictwa drewnianego.