W 2017 r. przypada 160 rocznica urodzin, a w 2018 r. 90 rocznica śmierci. ks. Johannesa Chrząszcza, proboszcza w Pyskowicach, jednego z założycieli Muzeum Górnośląskiego w Gliwicach, społecznika, a przede wszystkim znakomitego śląskiego historyka.

Z tej okazji Muzeum w Gliwicach będzie organizować szereg wydarzeń poświęconych postaci ks. Johannesa Chrząszcza. Do współpracy zaproszono: Archiwum Państwowe w Katowicach i jego gliwicki Oddział, Starostwo Powiatowe w Gliwicach, Urząd Miejski w Pyskowicach, Urząd Miejski w Toszku, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, Bibliotekę Śląską oraz Muzeum Miejskie w Zabrzu.

„Rok ks. Johannesa Chrząszcza” zapoczątkują, już w marcu, prelekcje poświęcone osobie duchownego, z których jedna odbędzie się w Pyskowicach, zaś druga w Muzeum w Gliwicach. Prelegentami będą Maciej Mazur oraz ks. dr Piotr Górecki.

W nadchodzących miesiącach tego i przyszłego roku zaplanowano kolejne przedsięwzięcia, takie jak: wystawę plenerową, konferencję naukową, oraz ekspozycję czasową w Willi Caro, siedzibie Muzeum w Gliwicach – wszystkie poświęcone życiu i działalności pyskowickiego Proboszcza.

Szczegółowe informacje o przebiegu „Roku ks. Johannesa Chrząszcza” będą publikowane na stronie naszego Muzeum.

Więcej o postaci księdza doktora Johannesa Chrząszcza: TUTAJ