Zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne na zajęcia towarzyszące wystawie „Kobieta dwudziestolecia. Ubiory damskie z lat 20. i 30. XX w. z kolekcji Adama Leja”. Ekspozycję strojów z okresu międzywojennego potraktujemy jako punkt wyjścia do opowieści stylu art déco, przybliżymy także postaci wybitnych Polek tamtego czasu. Pokażemy jak art déco przejawiało się w sztuce i rzemiośle oraz scharakteryzujemy tę wyjątkową estetykę. Inspirując się projektami z tego okresu, przygotujemy karnawałowe kolaże. Podczas zajęć poświęconych Polkom dwudziestolecia wyjaśnimy, jak zmieniły się role społeczne pełnione przez kobiety w międzywojniu i jak ta zmiana przełożyła się na modę. Przybliżymy sylwetki Polek – pisarek, artystek, aktorek – które osiągnęły wówczas sukces i zyskały popularność. Niektóre do dziś fascynują swoim życiem i twórczością, pamięć o innych zdążyła się zatrzeć – warto o nich przypomnieć.

Tematy zajęć:

W stylu art déco

Styl art déco nazywany „skubizowaną secesją” i „klasyczną nowoczesnością” po dziś dzień zadziwia świeżością. Jego syntetyczne, zgeometryzowane i redukcjonistyczne formy fascynują od prawie stu lat. Podczas warsztatów opowiemy o tej wyjątkowej estetyce, która dominowała w latach 20. XX wieku, a w 30. wciąż była obecna, choć ustępowała funkcjonalizmowi spod znaku Bauhausu.  Przybliżymy dzieła sztuki, rzemiosła artystycznego oraz wzornictwa przemysłowego w których art déco znalazło swój wyraz. Wyodrębnimy też cechy charakterystyczne stylu, którego ulubionym kształtami były stożki, kule, sześciokąty i walce oraz związanych z nim twórców. W części praktycznej zajęć wykonamy karnawałowy kolaż inspirowany stylistyką art déco. Zajęcia połączone będą ze zwiedzaniem wystawy „Kobieta dwudziestolecia. Ubiory damskie z lat 20. i 30. XX w. z kolekcji Adama Leja”. Zajęcia dla grup przedszkolnych (od lat 5) i szkolnych (szkoły podstawowe i ponadpodstawowe).

Polki dwudziestolecia

Okres międzywojenny to czas, kiedy rola kobiet w społeczeństwie zaczęła się bardzo mocno zmieniać. Postępująca emancypacja wiązała się z otrzymaniem przez kobiety praw wyborczych, podejmowaniem pracy zawodowej – również na stanowiskach dotychczas zarezerwowanych dla mężczyzn – ale też większą swobodą podróżowania czy możliwością uprawiania sportu. Podczas zajęć przyjrzymy się sylwetkom Polek, który w tym okresie zasłynęły swoją twórczością literacką i artystyczną, robiły kariery estradowe czy sportowe. Będą to m.in. Zofia Nałkowska, Zofia Stryjeńska i Halina Konopacka. Zwiedzimy także wystawę „Kobieta dwudziestolecia. Ubiory damskie z lat 20. i 30. XX w. z kolekcji Adama Leja”, aby przekonać się, jak wraz ze zmieniającym się stylem życia kobiet, ewoluowała moda. Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych od klasy 4 oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych.