„Dał nam Niepodległość“, „Pokonał bolszewików“ – to zdania, które o Józefie Piłsudskim wypowie prawie każdy Polak. A jednak nie o wszystkich czynach Komendanta chcemy dziś pamiętać. Mija już 100 lat od jego największych dokonań. Odłóżmy na bok mity, prześledźmy jego sukcesy, wysłuchajmy zarzutów. Spróbujmy dokonać rzetelnej oceny postaci Marszałka. Na czwarty wykład historyka Michała Miwy-Młota z cyklu Laur dla Niepodległej zapraszamy 12 maja o godz. 16.00 do Willi Caro.

O cyklu:

Przypadający w tym roku jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości jest jedyną w swoim rodzaju okazją nie tylko do wspólnego przeżywania i okazywania radości z życia w niepodległym Państwie, ale też do pogłębiania wiedzy na temat tego bezprecedensowego wydarzenia i II Rzeczpospolitej, która wyłoniła się dzięki przywiązaniu Polaków do języka i kultury narodowej, dzięki temu, że nie chcieli zapomnieć o sobie i zrezygnować z własnej tożsamości. Z tej okazji zapraszamy do Muzeum w Gliwicach na wykłady Laur dla Niepodległej, podczas których mówić będziemy o różnych koncepcjach odzyskania niepodległości, o roli wielkich Polaków w spełnieniu marzeń kilku pokoleń, o rodzeniu się nowej państwowości Rzeczpospolitej Polskiej, o Piłsudskim, Dmowskim i elitach II RP, o problemach odrodzonego po 123 latach niewoli państwa, o mitach i stereotypach, które wokół niego narosły. A także o trudnych początkach polskiej, nowoczesnej demokracji. W trakcie wykładów, które przygotował i prowadzić będzie historyk Michał Miwa-Młot, nie zabraknie dyskusji i przywołania kwestii problemowych, bo Niepodległej należy się  laur, nie laurka.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.