Wszyscy jesteśmy dumni z odzyskania niepodległości, ale czy wiemy, jak wyglądała wówczas nowa Polska? Jak bardzo trudny był początek – w polityce zagranicznej i w obrębie własnych granic? Ile trzeba było zbudować? Zapewnienie stabilnego rządu, rozwinięcie potencjału państwa,  zintegrowanie obywateli, stawienie czoła niezliczonym wyzwaniom… I to wszystko trzeba było zrobić mimo wielu przeciwności losu. O tym wszystkim i o trudnych początkach polskiej, nowoczesnej demokracji opowie podczas trzeciego wykładu z cyklu Laur dla Niepodległej historyk Michał Miwa-Młot. Spotkanie odbędzie się w Willi Caro w sobotę 21 kwietnia 2018 o godz. 16.00.

Cykl Laur dla Niepodległej

Przypadający w tym roku jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości jest jedyną w swoim rodzaju okazją nie tylko do wspólnego przeżywania i okazywania radości z życia w niepodległym Państwie, ale też do pogłębiania wiedzy na temat tego bezprecedensowego wydarzenia i II Rzeczpospolitej, która wyłoniła się dzięki przywiązaniu Polaków do języka i kultury narodowej, dzięki temu, że nie chcieli zapomnieć o sobie i zrezygnować z własnej tożsamości. Z tej okazji zapraszamy do Muzeum w Gliwicach na wykłady Laur dla Niepodległej, podczas których mówić będziemy o różnych koncepcjach odzyskania niepodległości, o roli wielkich Polaków w spełnieniu marzeń kilku pokoleń, o rodzeniu się nowej państwowości Rzeczpospolitej Polskiej, o Piłsudskim, Dmowskim i elitach II RP, o problemach odrodzonego po 123 latach niewoli państwa, o mitach i stereotypach, które wokół niego narosły. A także o trudnych początkach polskiej, nowoczesnej demokracji. W trakcie wykładów, które przygotował i prowadzić będzie historyk Michał Miwa-Młot, nie zabraknie dyskusji i przywołania kwestii problemowych, bo Niepodległej należy się  laur, nie laurka.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.