Punktem wyjścia dla piątego wykładu historyka Michała Miwy-Młota z cyklu Laur dla Niepodległej będą słowa Jerzego Giedroycia: „Polską rządza dwie trumny: Piłsudskiego i Dmowskiego“. Zdaniem niektórych to motto nigdy całkowicie nie straci na aktualności. Warto więc wiedzieć, o co spierali się dwaj najwięksi politycy ówczesnej doby oraz co z ich nauk i działań przejęli ich uczniowie. Na spotkanie z polską historią okresu międzywojnia i przegląd elit politycznych II Rzeczypospolitej zapraszamy 9 czerwca o godz. 16.00 do Willi Caro.

O cyklu:

Przypadający w tym roku jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości jest jedyną w swoim rodzaju okazją nie tylko do wspólnego przeżywania i okazywania radości z życia w niepodległym Państwie, ale też do pogłębiania wiedzy na temat tego bezprecedensowego wydarzenia i II Rzeczpospolitej, która wyłoniła się dzięki przywiązaniu Polaków do języka i kultury narodowej, dzięki temu, że nie chcieli zapomnieć o sobie i zrezygnować z własnej tożsamości. Z tej okazji zapraszamy do Muzeum w Gliwicach na wykłady Laur dla Niepodległej, podczas których mówić będziemy o różnych koncepcjach odzyskania niepodległości, o roli wielkich Polaków w spełnieniu marzeń kilku pokoleń, o rodzeniu się nowej państwowości Rzeczpospolitej Polskiej, o Piłsudskim, Dmowskim i elitach II RP, o problemach odrodzonego po 123 latach niewoli państwa, o mitach i stereotypach, które wokół niego narosły. A także o trudnych początkach polskiej, nowoczesnej demokracji. W trakcie wykładów, które przygotował i prowadzić będzie historyk Michał Miwa-Młot, nie zabraknie dyskusji i przywołania kwestii problemowych, bo Niepodległej należy się  laur, nie laurka.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.