Historia pozwala nam odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że jesteśmy teraz w miejscu, w którym jesteśmy. A także –  kim jesteśmy, jaka jest nasza tożsamość, korzenie i ród. Z tego powodu to niezwykle ważna dziedzina wiedzy.  Historyk podróżuje – tylko nie w przestrzeni, ale w czasie. Właśnie w taką podróż zabierzemy uczestników kolejnego spotkania w ramach cyklu Mały muzealnik. Najmłodsi dowiedzą się, kiedy w dziejach ludzkości skończyła się prehistoria, a zaczęła historia, poznają najsławniejszych historyków starożytności – Herodota i Diodora, a także pierwszych kronikarzy i historyków państwa polskiego – Gala Anonima, Wincentego Kadłubka i Jana Długosza. Nie zapomnimy też o Benno Nietschem, autorze imponującej Historii miasta Gliwice – jak dotąd nikt po nim nie napisał tak obszernej syntezy dziejów naszego miasta.  W części warsztatowej najmłodsi wcielą się w rolę kronikarzy – mając do dyspozycji obsadki, stalówki i inkaust. Co więcej – by dobrze orientowali się w przeszłości naszego miasta wspólnie z nimi przygotujemy mapę ważnych wydarzeń z dziejów Gliwic.

O cyklu:

Zapraszamy do odkrywania tajemnic Muzeum w Gliwicach. To miejsce, w którym przeszłość czuje się świetnie, bo wie, że jest bardzo potrzebna teraźniejszości. Tu mieszkają zabytki, a opiekują się nimi – muzealnicy. Czyli kto taki? Odważni archeolodzy, dociekliwi etnografowie, skrupulatni historycy, konserwatorzy zabytków, którzy nie znają pojęcia czasu, pełni pasji historycy sztuki, edukatorzy, którzy o zbytkach i historii potrafią pięknie opowiadać, twórczy plastycy aranżujący wystawy… Ci wszyscy ludzie –  a także wielu innych – tworzą Muzeum – a łączy ich troska o zabytki, dzięki którym możemy pamiętać o tym, co dla nas ważne.

Pomiędzy październikiem a czerwcem w ramach projektu edukacyjnego Mały muzealnik poznawać będziemy ten fascynujący świat. Pomoże nam  wyjątkowa publikacja – Skąd się biorą zabytki. To pierwszy komiks edukacyjny opowiadający nie tylko o codziennej pracy muzealników, ale też  o tym, jaką drogę musi przebyć każdy przedmiot, zanim stanie się zabytkiem.  Od wpisania do muzealnego inwentarza i po prezentację na wystawie. Dzieci podczas zajęć  poznają pracę każdego z Działów Muzeum, przybliżymy im zadania, jakie spełnia nasza instytucji. Uczestnicy wcielą się w etnografów, archeologów, historyków…

Wszystkie dzieci biorące udział w projekcie otrzymają pamiątkową smycz na szyję z postaciami z komiksu Skąd się biorą zabytki i lupkę, która przyda się każdemu muzealnikowi w jego badaniach i tropieniu tajemnic przeszłości. Przygotowaliśmy także specjalne przypinki oraz legitymację Małego Muzealnika – przyjaciela zabytków, do której dzieci będą zbierać pieczątki. Posiadacze legitymacji będą mogli – wspólnie z rodziną i przyjaciółmi – zawsze bezpłatnie zwiedzić wszystkie Oddziały naszego Muzeum.

Harmonogram:

17 marca 2018, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
Spotkanie piąte: O umiejętności tworzenia rzeczy pięknych  – Dział Sztuki i Rzemiosła Artystycznego
14 kwietnia 2018, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
Spotkanie szóste: Tajemnice wykopalisk – Dział Archeologii