Zapraszamy dzieci do odkrywania tajemnic Muzeum w Gliwicach. To miejsce, w którym przeszłość czuje się świetnie, bo wie, że jest bardzo potrzebna teraźniejszości. Tu mieszkają zabytki, a opiekują się nimi – muzealnicy. Czyli kto taki? Odważni archeolodzy, dociekliwi etnografowie, skrupulatni historycy, konserwatorzy zabytków, którzy nie znają pojęcia czasu, pełni pasji historycy sztuki, edukatorzy, którzy o zbytkach i historii potrafią pięknie opowiadać, twórczy plastycy aranżujący wystawy… Ci wszyscy ludzie, a także wielu innych, tworzą Muzeum. Łączy ich troska o zabytki, dzięki którym możemy pamiętać o tym, co dla nas ważne.

Raz w miesiącu, w sobotę, od października do czerwca w ramach projektu edukacyjnego Mały muzealnik poznawać będziemy ten fascynujący świat. Pomoże nam  wyjątkowa publikacja – Skąd się biorą zabytki. To pierwszy komiks edukacyjny opowiadający nie tylko o codziennej pracy muzealników, ale też  o tym, jaką drogę musi przebyć każdy przedmiot, zanim stanie się zabytkiem.  Od wpisania do muzealnego inwentarza po prezentację na wystawie. Najmłodsi podczas zajęć  poznają pracę każdego z Działów Muzeum, przybliżymy im zadania, jakie spełnia nasza instytucji. Uczestnicy wcielą się w etnografów, archeologów, historyków…

Wszystkie dzieci biorące udział w projekcie otrzymają pamiątkową smycz na szyję z postaciami z komiksu Skąd się biorą zabytki i lupkę, która przyda się każdemu muzealnikowi podczas tropienia tajemnic przeszłości. Przygotowaliśmy także specjalne przypinki oraz legitymację Małego muzealnika – przyjaciela zabytków, do której uczestnicy będą zbierać pieczątki. Posiadacze legitymacji będą mogli – wspólnie z rodziną i przyjaciółmi – zawsze bezpłatnie zwiedzić wszystkie Oddziały naszego Muzeum.

Harmonogram zajęć

Sobota, 14 października 2017, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00

Skąd się biorą zabytki?

Sobota, 18 listopada 2017, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00