Serial TVP 1 „Korona Królów” od chwili emisji pierwszego odcinka wzbudza wiele emocji. W czasie kolejnego wykładu z cyklu Młodzi badacze kontra historia Marek Teler opowie o kobietach, z którymi był związany Kazimierz Wielki, główny bohater serialu. Usłyszymy o królowej matce, żonach i kochankach ostatniego z Piastów. Zapraszamy w piątek 14 grudnia 2018 o godz. 17.00 do Willi Caro!

O prowadzącym:

Marek Teler – dziennikarz, popularyzator historii, bloger. Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się genealogią, historią kobiet i popkulturą. Swoje artykuły historyczne publikował na portalu Histmag.org oraz na łamach magazynu „Focus Historia”. W 2017 r. ukazał się jego e-book „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek”.

Cykl Młodzi badacze kontra historia daje okazję do spotkania z przeszłością, dla której zazwyczaj brakuje miejsca w szkolnym podręczniku. Młodzi naukowcy, dziennikarze i  pasjonaci stawiają nie zawsze wygodne, a czasem wręcz kontrowersyjne pytania. Podczas kolejnych wykładów opowiedzą m.in. jaką rolę w życiu Kazimierza Wielkiego odegrały kobiety oraz z czego śmiano się w średniowieczu. Spotkania w ramach cyklu prowadzi Kamil Kartasiński, historyk Muzeum w Gliwicach.