Średniowiecze wcale nie było tak ponurą epoką, jak nam się powszechnie wydaje. W kulturze i mentalności tamtych czasów było dużo miejsca na kpinę, parodię czy śmiech, a symbolem tych czasów może być zarówno rycerz, jak i… błazen. Aleksandra Niedźwiedź odkryje przed nami tajemnice… poczucia humoru w wiekach średnich. Na wykład zapraszamy do Willi Caro w piątek 26 października 2018 o godz. 17.00.

O prowadzącej:

Aleksandra Niedźwiedź – historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, a także licencjonowany przewodnik miejski po Warszawie. Z zawodu dziennikarka. Od zawsze pasjonuje się historią, szczególnie kulturą dojrzałego średniowiecza oraz epoką stanisławowską. Współpracuje z portalem Histmag.org od 2016 r. Miłośniczka kryminałów, starych filmów i spacerów po Warszawie.

Cykl Młodzi badacze kontra historia daje okazję do spotkania z przeszłością, dla której zazwyczaj brakuje miejsca w szkolnym podręczniku. Młodzi naukowcy, dziennikarze i  pasjonaci stawiają nie zawsze wygodne, a czasem wręcz kontrowersyjne pytania. Podczas kolejnych wykładów opowiedzą m.in. jaką rolę w życiu Kazimierza Wielkiego odegrały kobiety oraz z czego śmiano się w średniowieczu. Spotkania w ramach cyklu prowadzi Kamil Kartasiński, historyk Muzeum w Gliwicach.