W ramach Muzealnego Uniwersytetu III Wieku zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Goci. Barbarzyńscy zdobywcy Europy. Wspólnie z archeologami Moniką Michnik i Radosławem Zdaniewiczem Seniorzy zwiedzać będą ekspozycję przybliżającą jeden z najbardziej znaczących ludów schyłku starożytności. Ponad siedem wieków historii Gotów odcisnęło wyraźne piętno na dziejach naszego kontynentu. Ich przemarsz przez Europę był jednym z impulsów przyczyniających się do upadku cesarstwa zachodniorzymskiego i stworzenia na jego gruzach nowego ładu – państw wczesnośredniowiecznych.

Na naszej wystawie będzie można zobaczyć wiele eksponatów związanych z kulturą gocką na terenie Polski, ale również Europy. Najbardziej spektakularne zabytki stanowić będą egzemplarze gockiej biżuterii oraz elementów stroju, w postaci kolii z paciorków szklanych i bursztynowych, srebrnych zapinek i bransolet czy brązowych okuć pasa. Nie mniej ciekawe dla widzów z pewnością okażą się wyroby rzemiosła w postaci toczonych na kole naczyń glinianych, kościanych grzebieni czy unikatowych kości i żetonów go gry. Dowodem rozległych kontaktów handlowych i kulturowych Gotów będą importowane, a odkrywane na stanowiskach archeologicznych na terenie Polski, m.in. rzymskie monety srebrne, szklane pucharki czy brązowe naczynia. Ekspozycję wzbogacą również rekonstrukcje stroju, a także pochówku zbiorowego ze śladami rytualnych obrzędów, odkrytego na cmentarzysku w Masłomęczu. Zwiedzający będą mogli także obejrzeć projekcje filmu „Prace archeologiczne w Pruszczu Gdańskim”, który przybliży  niezwykłe stanowiska kultury wielbarskiej odkryte w tej miejscowości – mówią Monika Michnik i Radosław Zdaniewicz.