Zapraszamy Seniorów na spotkanie z biżuterią dawną ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. O funkcjach i znaczeniach dawnych kosztowności, nie bez przyczyny określanych mianem biżuterii sentymentalnej, będących nie tylko ozdobą, ale i nośnikiem ważnych i osobistych treści, opowie kurator ekspozycji  Klejnoty i uczucia – dr Dagmara Wójcik.

Na wystawie znalazły się między innymi sekretnik z diamentowym monogramem, medaliony portretowe, diademy – żeliwny i bursztynowy,  bransoleta ze szmaragdem,  ametystowa brosza,  kamee,  opowiedzą nie tylko o modzie i gustach XIX-wiecznych pań, ale też o samej biżuterii, jej znaczeniach i funkcjach. Zobaczyć można także kosztowności,  których twórcy inspirowali się grecko – rzymską starożytnością, sięgając do motywów z antycznej mitologii, nie zabraknie biżuterii z kości słoniowej, kompletów złożonych z kolczyków i broszy bądź kolii czy naszyjnika.