Zapraszamy wszystkich Seniorów do Muzealnego Uniwersytetu III Wieku. Listopadowe spotkanie poświęcone będzie samurajom.  Po prezentowanej w Willi Caro wystawie  Świat japońskich rycerzy – duch wojownika i kunszt artysty oprowadzi nas jeden z jej kuratorów – Damian Recław, kierownik Działu Historii Muzeum w Gliwicach. Poznamy nie tylko sztukę wojenną samurajów, ale także ich życie codzienne i upodobania estetyczne.

Zgromadzone na wystawie eksponaty zgrupowane zostały wokół organizujących ją wątków – wojna, sztuka i religia oraz wyciszenie. W trzech salach Willi Caro zobaczyć można różnorodną broń i uzbrojenie, w tym ozdobne elementy oprawy miecza, a obok tego przedmioty łączące się z codziennym życiem samurajów – przykłady rzeźby buddyjskiej, malarstwa, kaligrafii, przedmiotów do ceremonii herbaty.

Obok zabytków z najważniejszych polskich muzeów m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, na wystawie zaprezentowana została bogata kolekcja obiektów japońskich ze zbiorów Muzeum w Gliwicach, w tym pięć kompletnych zbroi samurajskich. Trzy z nich – dwie typu tōsei-gusoku, a jedna typu tatami – poddane zostały w latach 2013 i 2014 gruntownej konserwacji. O wyjątkowości cennych zbroi, które są ozdobą gliwickich zbiorów od czasów sprzed II wojny światowej, decyduje nie tylko kunszt wykonania, ale ich zdobienia, kolorowe sceny mitologiczne, a przede wszystkim herby feudalnych rodów japońskich, takich jak klan Toki z prowincji Kozuke czy klan Morikawa.

Serdecznie zapraszamy!