Zapraszamy na warsztaty tradycyjnego zdobienia jajek wielkanocnych metodą batikową, polegającą na nanoszeniu wzorów roztopionym woskiem na białym, niebarwionym jajku. Przyozdabianie odbywa się przy pomocy oczka od igły, łebka od szpilki lub rożka. Po naniesieniu wzoru jajko wkłada się do letniej lub zimnej farby, która barwi skorupkę nie pokrytą woskiem – miejsca zamalowane woskiem pozostają w białym kolorze. Czynność tę można wykonywać kilkukrotnie, rysując kolejno wzory na zafarbowanych powierzchniach i barwiąc jajko na coraz ciemniejsze kolory. Takie zdobienie jajek jest szczególnie popularne na wschodnich terenach Polski, obecnie spotykane także na Górnym i Dolnym Śląsku.

Podczas warsztatów zdobienia wielkanocnych kraszanek opowiemy o tradycjach przyozdabiania jaj wielkanocnych i symbolice barw używanych przy tej czynności. Warsztaty poprowadzi laureatka wielu konkursów kroszonkarskich – Izabella Terlecka-Synowiec, która swoje prace prezentowała m.in. na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie, Lecie Kwiatów w Otmuchowie, Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. Wzory pisane przez twórczynię są zarówno tradycyjne (takie jak robiła jej babcia), jak i zawierają elementy wymyślone współcześnie.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach prosimy o przyniesienie ze sobą białych lub jasnych wydmuszek lub ugotowanych jaj. Przed malowaniem jajko należy „odtłuścić” – używamy do tego wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jajka ugotowane odtłuszczamy zaraz po ugotowaniu i osuszamy (najlepiej chusteczką higieniczną).Uwaga! Prosimy, aby każdy uczestnik miał ze sobą ugotowane na twardo jajko lub wydmuszkę – pochodzące od kur z chowu ściółkowego lub hodowanych na wolnym wybiegu. Dziękujemy!