Trwa Wielki Post. W tym czasie przygotowania do Wielkiej Nocy – w marcu i kwietniu – Muzeum zaprasza na warsztaty i zajęcia, podczas których przybliżymy  bogatą symbolikę najważniejszych dla chrześcijan świąt. Poznamy pieśni wielkopostne i wielkanocne. Opowiemy o zwyczajach Niedzieli Palmowej i przygotujemy – wykorzystując do tego gałązki wierzbowe, bukszpan, cis i tuję oraz kwiaty z bibuły – tradycyjne palmy. Dowiemy się, czym było chodzenie po pucherach w podkrakowskich wsiach.  Pomalujemy pisanki wykorzystując gęsie wydmuszki i wykonamy stroiki wielkanocne. O najmłodszych nie zapomni zajączek, który w Niedzielę Palmową zostawi dla nich niespodzianki w ogrodzie Willi Caro. Czekamy – na dużych i małych, starszych i młodszych – w Muzeum w Gliwicach.

 

 Harmonogram przedświątecznych warsztatów i zajęć:

 

Sobota, 25 marca 2017, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
Pucheroki

Zapraszamy na warsztaty etnograficzne, podczas których zapoznając się z różnorodnymi tradycjami Niedzieli Palmowej wykonywać będziemy miniaturowe lalki w strojach Pucheroków. Szpiczaste, kolorowe czapy, kożuchy i powrósła to tylko niektóre akcesoria, w które wyposażone zostaną figurki. Chodzenie po pucherach to dawny podkrakowski zwyczaj związany z Niedzielą Kwietną… Chłopcy przepasani słomianym powrozem, ze spiczastą czapą na głowie i z laskami w kształcie młotka w ręku chodzili tego dnia od domu do domu nakłaniając gospodarzy osobliwymi rymowankami do podarowania im poczęstunku i pieniędzy. Warsztaty poprowadzą instruktorzy z krakowskiej Żywej Pracowni. Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu wraz z rodzicami bądź opiekunami i osób dorosłych.

Niedziela, 26 marca 2017, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
Warsztaty tworzenia stroików wielkanocnych

Zapraszamy na warsztaty, podczas których stworzymy niepowtarzalne dekoracje świątecznego stołu – stroiki wielkanocne. Posłużą nam do tego materiały z lasu, łąki i ogrodu oraz własnoręcznie przygotowane kolorowe kwiaty z bibuły. Warsztaty poprowadzi Anna Żądło – twórczyni związana ze Szlakiem Rzemiosła Małopolski. Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu wraz z rodzicami bądź opiekunami i osób dorosłych.

 

Sobota, 1 kwietnia 2017, Zamek Piastowski, godz. 14.00
O Wielkanocy i wielkanocnych zwyczajach

Podczas zajęć odpowiemy na pytanie o pochodzenie takich wielkanocnych symboli jak zajączek i jajko oraz przywołamy związane z Wielkanocą tradycje. W części warsztatowej przygotujemy pisanki – a dokładnie oklejnaki – w stylizacji ECO. Zajęcia dla dzieci od lat 7-miu wraz z rodzicami bądź opiekunami i osób dorosłych.

Uwaga! Prosimy, aby każdy z uczniów miał ze sobą ugotowane na twardo jajko – pochodzące od kur z chowu ściółkowego lub hodowanych na wolnym wybiegu. Dziękujemy!

 

Sobota, 8 kwietnia 2017, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych

Tuż przed Niedzielą Palmową zapraszamy na tworzenie tradycyjnych palm wielkanocnych. Sobota to ostatni moment na własnoręczne przygotowanie symbolu Kwietnej Niedzieli. Wykorzystamy do tego gałązki wierzbowe i rośliny wieczne zielone, m.in. bukszpan, cis i tuję oraz kwiaty z bibuły, które wykonamy podczas zajęć. Warsztatom będzie towarzyszyła opowieść o zwyczajach i wierzeniach związanych z Niedzielą Palmową. Dowiemy się m.in.,  jaka jest symbolika wielkanocnej palmy, jak wyglądają palmy z różnych stron Polski i gdzie powstają najwyższe… Zajęcia dla dzieci od lat 7-miu wraz z rodzicami bądź opiekunami i osób dorosłych.

 

 

Niedziela pod znakiem zajączka w Willa Caro
9 kwietnia 2017

– godz. 10.00  – Poszukiwanie ukrytych przez zajączka wielkanocnego niespodzianek w ogrodzie Willi Caro.

A po emocjach związanych z poszukiwaniem prezentów dzieci będą mogły spróbować wielkanocnych bab ufundowanych przez Cukiernię Wisienka:)

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami. Udział bezpłatny. Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Wstęp wolny.

– godz. 11.00 i 13.00 – Pieśni wielkopostne i wielkanocne z Kapelą Fedaków

Warsztaty etnograficzno-wokalne, podczas których dowiemy się o muzycznych tradycjach ludowych związanych z Wielkim Tygodniem w różnych zakątkach Polski. Nauczymy się także śpiewać wybrane pieśni wiekopostne i wielkanocne. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jakie instrumenty ludowe związane są z tym szczególnym okresem, który w tradycji znany był raczej z… nie używania instrumentów! Przekonamy się też, że słowo „kolędowanie”, powszechnie kojarzone z Bożym Narodzeniem, używane było także do określenia wielkanocnych odwiedzin domostw przez śpiewające grupy.

Podczas warsztatów czekają nas także ćwiczenia wokalne, dzięki którym rozgrzejemy głosy do mocnego i czystego śpiewu w „ludowym” stylu.

Warsztatom towarzyszyć będzie krótki koncert pieśni wielkopostnych i wielkanocnych z towarzyszeniem niezwykłych ludowych instrumentów.

Zajęcia poprowadzi Kapela Fedaków – rodzinny zespół, oparty na małżeństwie muzyka i etnolożki. Zespół ma w swoim repertuarze pieśni i melodie ludowe, zarówno świeckie, jak i religijne, z różnych regionów Polski. Za śpiew i etnologiczną merytorykę podczas warsztatów odpowiada Iga Fedak – etnolog, etnomuzykolog, założycielka Grupy Wokalnej Zora. O instrumentach ludowych i zawiłej ludowej rytmice opowie Jakub Fedak – muzyk, kompozytor, pedagog, multiinstrumentalista. Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu wraz z rodzicami bądź opiekunami i osób dorosłych.

 – godz. 11.00 i 13.00 – Malowane pisanki

Warsztaty z Pracownią Ceramiki Gliniane w Radlinie, podczas których będziemy malować kolorowe pisanki. Każdy uczestnik będzie miał do wykonania dwie pisanki z gęsich wydmuszek, które będą malowane farbami akrylowymi, a po wyschnięciu zostaną utrwalone bezbarwnym lakierem akrylowym. Pozwoli to zachować pisanki na długie lata jako piękną dekorację świątecznego stołu. Zajęciom będzie towarzyszyła opowieść o technikach zdobienia jajek i symbolicznym znaczeniu pisanek w kulturze ludowej. Zajęcia dla dzieci od lat 7-miu wraz z rodzicami bądź opiekunami i osób dorosłych.