Muzeum w Gliwicach dołącza do akcji Niezła Sztuka organizowanej przez  miesięcznik Zwierciadło. W listopadowym wydaniu pisma (można je zakupić od 12 października 2017, a także w dostępnym od 19 października miesięczniku SENS) znajdą się  kupony na bezpłatne wejścia oraz zniżki do muzeów, galerii, teatrów i kin w całej Polsce. W przypadku naszej instytucji kupon umożliwi uczestnictwo w warsztatach tworzenia biżuterii Zaułek jubilera. Zajęcia zorganizujemy trzykrotnie – w sobotę  21 października, 19 listopada i 16 grudnia 2017. Odbywać się będą w  Oddziale Odlewnictwa Artystycznego i zostaną połączone ze zwiedzaniem ekspozycji Słusznie słyną dziś Gliwice. Uczestnicy, mając do dyspozycji wykonane z gipsu o wysokiej trwałości repliki żeliwnych klejnotów prezentowane na wystawie, ozdobne sznury i farby akrylowe, tworzyć będą własne kompozycje – kolie, naszyjniki, bransolety… Sprawdzimy, jak kunsztowne wzory i motywy sprzed prawie dwustu lat odnajdują się w nowoczesnych stylizacjach.

Wśród gipsowych replik żeliwnej biżuterii z I połowy XIX wieku, która produkowana była w gliwickiej hucie, czyli Królewskiej Odlewni Żelaza, znajdziemy elementy z roślinnym ornamentem, kunsztowny medalion z kobiecym profilem, gemmy – okrągłe bądź owalne plakiety, wprawiane w naszyjniki. Na tych ostatnich  umieszczono reliefy o tematyce mitologicznej – Apolla z lirą, Minerwy opierającej się o tarczę, satyra grającego na aulusie – podwójnym flecie, Hermesa towarzyszącego Orfeuszowi i Eurydyce.