W kwietniu rozpoczynamy nowy cykl warsztatów, podczas których poznawać będziemy ikony i zasady ich tworzenia. Opowiemy o tym, czym jest ikona, wyjaśnimy, co to znaczy, że ikonę się pisze – albo modli, mówić będziemy o symbolice ikon i znaczeniu ich barw – złota, czerwieni, bieli, zieleni, błękitu… Przybliżymy też duchowość ikony – poznamy modlitwę ikonografa, opowiemy o miejscu, jakie w prawosławnym domu i w Cerkwi zajmuje ikona… W części warsztatowej zajęć będziemy tworzyć ikony korzystając z różnych technik plastycznych. Zajęcia prowadzić będzie Wioleta Marchewka-Jędrzejowska – doktor teologii, której przedmiotem badań jest starożytność chrześcijańska. Zajęcia realizowane będą w dwu odsłonach z przeznaczeniem dla dwu grup wiekowych – dzieci wraz z rodzicami oraz młodzieży i dorosłych.

Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu, w niedzielę. Na godz. 11.30 zapraszamy dzieci od 5 do 12 lat wraz z rodzicami lub opiekunami, na godz. 13.30 – młodzież od lat 13 oraz osoby dorosłe.

 

Harmonogram zajęć

 

Niedziela, 22 kwietnia 2018, Willa Caro, godz. 11.30 i 13.30

Ikona Pantokratora

Kwiecień jest miesiącem, w którym przeżywamy Święta Wielkanocne oraz Święto Bożego Miłosierdzia. W nawiązaniu do tych uroczystości nasze zajęcia zostaną poświęcone ikonom Chrystusa Pana. Poznamy typy tych ikon, ich symbolikę i  znaczenie. Ponieważ będą to pierwsze zajęcia, we wprowadzaniu powiemy także o tym, czym jest ikona, wyjaśnimy, dlaczego ją piszemy, poznamy też pierwsze ikony. W części warsztatowej każdy z uczestników stworzy ikonę Chrystusa Pantokratora w formie mozaiki wydzieranej z kolorowego papieru.

Niedziela, 13 maja 2018, Willa Caro, godz. 11.30 i 13.30

Ikona Matki Bożej (Pneumatofory) – Niosącej Ducha Świętego

Maj to miesiąc poświęcony Matce Bożej, jednocześnie 20 maja będziemy przeżywać uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Na naszych zajęciach omówimy zatem ikonę Matki Bożej Niosącej Ducha Świętego. Będzie to jednocześnie okazja do ukazania symboliki ikon jako takiej. Omówimy różne typy ikon, zasady ich podpisywania – ze szczególnym uwzględnieniem ikon Bogarodzicy (Maryjnych). W części warsztatowej każdy uczestnik wykona ikonę Matki Bożej (Pneumatofory), którą będziemy tworzyć za pomocą kolorowej soli.

Niedziela, 10 czerwca 2018, Willa Caro, godz. 11.30 i 13.30

Ikona Jana Chrzciciela

Kościół Katolicki obchodzi 24 czerwca uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. W związku z tym na naszych zajęciach zapoznamy się z typami ikon Jana Chrzciciela oraz omówmy ich symbolikę. Nasze spotkanie będzie również okazją do przybliżenia duchowości ikony. Poznamy modlitwę ikonografa, miejsce ikony w domu i Cerkwi (Kościele), ikonostas… W części warsztatowej każdy uczestnik wykona fresk (ikonę) Jana Chrzciciela.

Niedziela, 16 września 2018, Willa Caro, godz. 11.30 i 13.30

Ikona Ukrzyżowania

Kościół 14 września obchodzi Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest ono związane z odnalezieniem drzewa krzyża przez św. Helenę. Istotą tej uroczystości jest ukazanie tajemnicy Krzyża w życiu każdego wiernego. W związku z tym również  nasze zajęcia będą nawiązywać do powyższej tematyki. Poznamy typy ikon przedstawiających ukrzyżowanie Chrystusa oraz ich symbolikę i znaczenie. W części warsztatowej będziemy tworzyć ikonę ukrzyżowania Chrystusa Pana w formie papierowego witrażu.

Niedziela, 14 października 2018, Willa Caro, godz. 11.30 i 13.30

Ikony Matki Bożej – Matka Boska Częstochowska i Matka Boska Ostrobramska

Październik jako miesiąc różańca świętego w sposób szczególny poświęcony jest Matce Bożej. W związku z powyższym nasze zajęcia będą dotyczyły dwóch najbardziej znanych wizerunków Maryjnych – Matki Boskiej Częstochowskiej i Matki Boskiej Ostrobramskiej. Poznamy historię powstania obydwu obrazów, ich symbolikę i znaczenie. W części warsztatowej każdy uczestnik wykona ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej lub Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Niedziela, 18 listopada 2018, Willa Caro, godz. 11.30 i 13.30

Ikony świętych

Listopad jest czasem, w którym Kościół w szczególny sposób pamięta o zmarłych oraz w sposób uroczysty obchodzi święto Wszystkich Świętych. Podczas zajęć omówimy wybrane ikony przedstawiające świętych. Przybliżymy symbolikę, atrybuty i podpisy towarzyszące poszczególnym postaciom. W części warsztatowej każdy uczestnik przygotuje ikonę św. Cyryla i Metodego – Apostołów Słowian.

Niedziela, 9 grudnia 2018, Willa Caro, godz. 11.30 i 13.30

Ikona Narodzenia

Grudzień jest czasem oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Na naszych zajęciach zapoznamy się z ikoną przedstawiającą Narodzenie Pańskie. Omówmy jej symbolikę i poznamy najstarsze przedstawienia narodzenia Pana Jezusa. W części warsztatowej każdy uczestnik przygotuje ikonę Narodzenia Pańskiego.