Po bestsellerowej „Historii miasta Gliwice” Benno Nietschego Muzeum wypuściło na rynek księgarski kolejny wydawniczy hit. Antologię komiksów inspirowanych dziejami grodu nad Kłodnicą. „Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice” to pierwsza tak duża publikacja, w której o historii miasta opowiadają młodzi rysownicy i scenarzyści. To nasz nowy pomysł na upowszechnianie historii – by zainteresowała – trzeba ją opowiadać i pokazywać w atrakcyjny sposób, w formie, która trafi w gust pokolenia nie przepadającego za opasłymi monografiami. Autorzy komiksów zawartych w naszej antologii tę sztukę opanowali wyśmienicie – mówi Grzegorz Krawczyk dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Do pracy nad „Niczego sobie” Muzeum w Gliwicach zaprosiło znakomitych rysowników i scenarzystów z całego kraju. W antologii znalazły się krótkie formy (tzw. szorty) ukazujące różne odmiany komiksu: opowieści w kolorze, czarno-białe, wykorzystujące różne techniki graficzne i rozmaicie przekazujące warstwę słowną. Jest komiks niemy, a nawet historia nawiązująca do tzw. protokomiksu. To nie tylko pierwsza publikacja komiksowa poświęcona historii Gliwic – mówi Mikołaj Ratka, historyk z Muzeum w Gliwicach i współautor antologii – ale również przekrój przez rozmaite gatunki komiksu, od humorystycznego, po bliski opowieściom grozy, obyczajowy i fantastyczny. Każda z opowieści zawartych w „Niczego sobie” została opatrzona krótkim komentarzem, który przybliży czytelnikom tło historyczne wydarzeń przedstawionych za pomocą „rysunków i dymków”.

Komiks wydany przez Muzeum w Gliwicach to gratka nie tylko dla wielbicieli gatunku, to także przydatne narzędzie dla nauczycieli i wychowawców, którzy chcą zainteresować podopiecznych lokalną przeszłością. Projekt „Historia w komiksie” to również nowa propozycja edukacyjna Muzeum – mówi Ewa Chudyba z Działu Upowszechniania – antologię „Niczego sobie” obudowaliśmy szeregiem form dydaktycznych i warsztatowych.

Autorzy: Daniel Gizicki, Tomasz Kontny, Maciej Pałka, Grzegorz Pawlak, Marcin Podolec, Mikołaj Ratka, Marcin Surma, Przemysław Surma, Dominik Szcześniak, Anna Helena Szymborska, Rafał Szłapa, Marek Turek, Kajetan Wykurz
Wydawnictwo: Muzeum w Gliwicach

Publikacja do nabycia w Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a, Księgarni-Antykwariacie SOWA, ul. Wieczorka 22, Księgarni i Salonie muzycznym Traffic-Club, ul. Lipowa 1, Centrum Informacji – Kino Bajka, ul. Dolnych Wałów 3.

„Niczego sobie” jest też na facebook’u

[learn_more caption=”Niczego sobie w mediach”]

O antologii napisali:

Dziennik Zachodni

Gazeta Wyborcza

Nowiny Gliwickie

Materiały video:

TV Silesia

Kulturalny Śląsk

itv Gliwice

Kultura w Gliwicach

Recenzje: