Wystawa Uciekinierzy z PRL, prezentowana w Radiostacji od początku maja, dobiega końca. Sobota, 6 lipca, to nie tylko ostatnia okazja, by zwiedzić wystawę odsłaniającą kulisy historii najnowszej, ale też by posłuchać  o jednym z najbardziej skrywanych przez socjalistyczne władze zjawisk – ucieczkach i odmowach powrotu do kraju jego obywateli. Opowie o nich Monika Bortlik-Dźwierzyńską z IPN Katowice, współautorka ekspozycji. Spotkanie w Radiostacji rozpocznie się o godzinie 11.00.

Ucieczki i odmowy powrotu do kraju obywateli PRL, które odnotowano na przestrzeni lat 1945 – 89, poważnie nadwyrężały wizerunek socjalistycznego państwa, a z punktu widzenia przyjętego modelu izolacji stanowiły zagrożenie wpływami zewnętrznymi. Odkrywanie kulis tego zjawiska to nie tylko analiza, na przestrzeni wielu lat, metod zapobiegania nielegalnych przekroczeń granicy i stosowanych przez aparat państwa represji. To przede wszystkim historie poszczególnych ludzi. Tych anonimowych oraz tych z pierwszych stron gazet – ludzi kultury i reprezentantów władzy. Przedmiotem spotkania będą także materiały, które nie znalazły się na wystawie.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Wystawa: Uciekinierzy z PRL