Muzeum w Gliwicach obchodzi w 2015 roku 110-lecie swego istnienia. Z tej okazji w niedzielę, 20 września, w Parku Chopina odbędzie się Retro Piknik – jego uczestników zaprosimy w podróż w czasie. Czekają nas przejażdżki na oryginalnej, XIX-wiecznej karuzeli i spotkanie z gośćmi wprost z 1905 roku, którzy wraz z publicznością grać będą w serso, bule i krokieta. Podczas Retro Pikniku najmłodsi będą mogli nie tylko zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niosła ze sobą rola lokaja czy majordomusa, ale czekać będzie na nich cały świat dawno minionych gier, zabaw i rozrywek. A oprócz tego balony, wata cukrowa i słodycze.

Gliwickie Muzeum powstało z inicjatywy pasjonatów historii, obywateli dumnych ze swojego miasta: tajnego radcy Artura Schillera, księdza Johannesa Chrząszcza – wybitnego historyka górnośląskiego, oraz Hermanna Mentzela – prezydenta Gliwic. Czwartym założycielem Muzeum był Benno Nietsche, autor monumentalnego dzieła „Historia Miasta Gliwice”. 110 lat temu, a dokładnie 22 marca 1905 roku, powołali oni Oberschlesisches Museum in Gleiwitz – instytucjonalnego antenata Muzeum w Gliwicach.

Nasze muzeum jest jednym z najstarszych na Górnym Śląsku. Jego działalność od samego początku koncentrowała się na gromadzeniu obiektów związanych z regionem – zabytków dokumentujących historię, dzieł sztuki i wyrobów rzemiosła artystycznego, przedmiotów związanych z życiem codziennym i sferą sacrum, kulturą, czy wojskowością. Po roku 1945 Oberschlesisches Museum in Gleiwitz stało się Muzeum w Gliwicach, ale misja i cel instytucji pozostały niezmienione – jest nią ochrona i zachowanie dziedzictwa przyrastającego wraz z upływem historii, która w istotny sposób wpływa na dzieje naszego miasta. Życzmy kolejnych udanych 200 lat temu najstarszemu i najlepszemu w Gliwicach kustoszowi pamięci – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

Uwaga!

Ze względu na zmianę miejsca, w którym odbywać się będzie Retro Piknik – zamiast ogrodu Will Caro – Park Chopina, wystawę fotografii  z sesji zdjęciowej, w której  wzięli udział gliwiccy muzealnicy, zaprezentujemy w późniejszym terminie.