Podczas ferii zapraszamy do Muzeum w Gliwicach. W Willi Caro czekają na nas skarby Gotów, które odkrywać będziemy na wystawie archeologicznej – poznamy kunszt gockich jubilerów, będziemy rozszyfrowywać gocki alfabet i wyruszymy bursztynowym szlakiem. Zastanowimy się też nad znaczeniem pojęć  „kultura” i „barbarzyństwo”. Z kolei w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego – rozkwitnie żeliwny ogród. Tym razem zwrócimy uwagę uczestników zajęć na ornamenty roślinne w sztuce i ich ukrytą symbolikę, a pomogą nam nowe gipsowe repliki zgromadzonych na wystawie zabytków, które będziemy ozdabiać. Oczywiście z motywami floralnymi. Natomiast w Radiostacji –  zajęcia poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i polskim symbolom narodowym – nie może ich zabraknąć, bo przecież obchodzimy 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości.W drugim tygodniu ferii zaprosimy do Zamku Piastowskiego na spotkanie z Górnym Śląskiem – jego tradycjami, zwyczajami i codziennością.

 

Zajęcia realizowane od wtorku do piątku pomiędzy 30 stycznia a 9 lutego skierowane są do grup przedszkolnych i szkolnych uczestniczących w półkoloniach oraz osób indywidualnych (dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami).  Dodatkowo w sobotę, 3 lutego zapraszamy rodziny na zajęcia do Willi Caro i Oddziału Odlewnictwa Artystycznego.

 

Tematy zajęć:

Willa Caro – kultura i barbarzyńcy

Skarby Gotów
Willa Caro, godz. 09.00, 10.30 i 12.00

Zapraszamy najmłodszych na  spotkanie z Gotami  – dowiemy się, skąd pochodzili, jak wyglądała ich wędrówka przez Europę i dlaczego podzielili się na Ostrogotów i Wizygotów. Opowiemy  dzieciom o tym, jak wyglądali, ich życiu codziennym, rzemiośle, a także o wierzeniach społeczności gockich. Wyjaśnimy też znaczenie słów „barbarzyńca” i „kultura” oraz zastanowimy się, czy Goci na pewno zasłużyli sobie na miano „barbarzyńców”.   Zajęcia połączone będą  ze zwiedzaniem wystawy „Goci – barbarzyńscy zdobywcy Europy”. W części warsztatowej zajęć najmłodsi będą tworzyć – wzorem gockich jubilerów – ozdobną fibulę, czyli zapinkę w kształcie orła. Nie zabraknie też kolorowanek z gockim wojownikiem i gocką księżniczką

Zajęcia dla grup przedszkolnych (dzieci od lat 5-ciu) i uczniów klasy 1-5 szkoły podstawowej.  Czas trwania – ok. 60 min.

Uwaga! Skarby Gotów realizowane są także w sobotę, 3 lutego o godz. 11.00 i 13.00 – zajęcia dla osób indywidualnych – dzieci (od 5 do 12 lat) z rodzicami lub opiekunami.

W świecie Gotów
Willa Caro, godz. 09.00, 10.30 i 12.00

Ponad siedem wieków historii Gotów odcisnęło wyraźne piętno na dziejach naszego kontynentu. Ich przemarsz przez Europę był jednym z impulsów przyczyniających się do upadku cesarstwa zachodniorzymskiego i stworzenia na jego gruzach nowego ładu – państw wczesnośredniowiecznych. Podczas zajęć przybliżymy dzieje tego niezwykłego ludu, dowiemy się skąd Goci pochodzili,  kiedy nastąpił podział na Ostrogotów i Wizygotów, jak wyglądali, w co wierzyli i jak toczyło się ich życie codzienne.  Przybliżymy także archeologiczne świadectwa pobytu ludu na terenie Polski. Każdy uczestników  otrzyma specjalnie przygotowany arkusz ze „szkicem” znaleziska archeologicznego związanego z Gotami odkrytego w miejscowości, której nazwa zapisana została w wymarłym obecnie języku gockim. Na podstawie współczesnych liter odpowiadających symbolom z alfabetu gockiego uczniowie odczytają „zaszyfrowaną” nazwę miejscowości. Dodatkowo, omawiając znaczenie pojęć takich jak „kultura”, „cywilizacja” i „barbarzyństwo” zastanowimy się nad zasadnością określenia Gotów mianem „barbarzyńców”. Zajęcia połączone będą  ze zwiedzaniem wystawy „Goci. Barbarzyńscy zdobywcy Europy”.

Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych (klasy 6-8) i ponadpodstawowych. Czas trwania – ok. 60 min.

 

 

Oddział Odlewnictwa Artystycznego – w żeliwnym ogrodzie

Sięgać po laury
Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 10.00 i 12.00

 Dziś liście laurowe przydają się  głównie naszym mamom przy gotowaniu  obiadu,  jednak dla starożytnych znaczenie lauru – czyli inaczej wawrzynu – było zdecydowanie bogatsze. Zresztą pamięć o tym przechował do dziś nasz język – bo „sięgać po laury” wskazuje na coś więcej, niż tylko na przedsięwzięcie o charakterze kulinarnym.  Podczas zajęć w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego – zaczynając od liści laurowych, które kryją się w torebce z przyprawami, przeniesiemy się do świata antycznych Greków i Rzymian i przybliżymy najmłodszym znaczenia, jakie kryje w sobie ta wyjątkowa roślina. W części warsztatowej będziemy ozdabiać gipsowe repliki naszych żeliwnych zabytków, na których przedstawiono liście laurowe.

Zajęcia dla grup przedszkolnych (dzieci od lat 5-ciu) i uczniów klasy 1-3 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.  Czas trwania – ok. 60 min.

Uwaga! Sięgać po laury realizowane są także w sobotę, 3 lutego o godz. 10.00 i 12.00 – zajęcia dla osób indywidualnych – dzieci (od 5 do 12 lat) z rodzicami lub opiekunami.

 

Od akantu do palmety
Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 10.00 i 12.00

Artyści od zawsze terminowali w szkole Natury, dlatego liście znajdziemy nie tylko na drzewach, ale i w dziełach sztuki. Podczas zajęć opowiemy o roślinach, które inspirowały twórców i ich symbolicznym znaczeniu. Poznamy konsekwencje spotkania architekta Kallimacha z akantem oraz dowiemy się, do jakich roślin nawiązywały kapitele kolumn w egipskich świątyniach. W części warsztatowej ozdobimy gipsowe odlewy żeliwnych zabytków z roślinnymi ornamentami.

 Zajęcia dla uczniów klasy 4-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. Czas trwania – ok. 60 min.

 

Ornament – zakorzeniony w Naturze
Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 10.00 i 12.00

Aby stworzyć odlew, trzeba najpierw przygotować formę. Forma jest odbiciem przedmiotu, który ma zostać przedstawiony. W ornamentach, jakie często zdobią dzieła dawnej sztuki, można znaleźć odbicie i nawiązania do dzieł Natury. Znajdziemy tam między nimi – liście, kwiaty, gałęzie, owoce, a także motywy stylizowane, bo  artyści czasami mają więcej wyobraźni niż przyroda. Podczas zajęć opowiemy nie tylko o roślinach, które rozkwitają w sztuce, ale nauczymy się odczytywać ich ukryte znaczenia. W części warsztatowej ozdobimy gipsowe odlewy żeliwnych zabytków z roślinnymi ornamentami.

Zajęcia dla uczniów klasy 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. Czas trwania – ok. 60 min.

 

 

Radiostacja – dla Niepodległej

 

Józef Piłsudski – bohater niepodległości
Radiostacja, godz. 10.00 i 12.00

Podczas zajęć opowiemy najmłodszym o pierwszym Marszałku Polski, twórcy Legionów Polskich, architekcie naszej niepodległości, który „dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. Nie zapomnimy też o Kasztance – ukochanej   klaczy Józefa Piłsudskiego. Wyjaśnimy również pojęcia takie jak bohater narodowy, ojczyzna i rozbiory.

Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5-ciu) i uczniów klas 1-6 SP.

 

Polskie symbole narodowe
Radiostacja, godz. 10.00 i 12.00

Biały orzeł ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, Mazurek Dąbrowskiego i biało – czerwona flaga, gdzie biel oznacza czystość i niewinność, a czerwień – waleczność, odwagę i przelaną krew… Dzieci dowiedzą się, jak wygląda godło naszego kraju, co symbolizują kolory flagi oraz poznają słowa hymnu. Przemierzą Polskę z biegiem Wisły – od Beskidu i Tatr po Bałtyk, poszukają na mapie Warszawy, a także naszego regionu i oczywiście – Gliwic.

Zajęcia przygotowane w oparciu o materiały edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej „Historia w kolorach”.
Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5-ciu) i uczniów klas 1-3 SP.

Zamek Piastowski – ferie po śląsku

Ślonsko familijo
Zajęcia realizowane we wtorek 6 lutego 2018, Zamek Piastowski, godz. 09.00, 10.30 i 12.00

Zapraszamy na spotkanie ze śląską rodziną. Tradycyjna dawna śląska rodzina to taka, w której ojciec pracuje zarobkowo, a żona zajmuje się pracami domowymi oraz wychowywaniem dzieci. Dawna śląska rodzina miała ich co najmniej kilkoro. Liczba dzieci nikogo nie przerażała, na Śląsku było nawet takie powiedzenie: „Dziecek sie mo niy tela wiela sie chce, ale dziecek sie chce tela – wiela sie mo!” Z tego też powodu dawne śląskie rodziny były bardzo liczne, a każde dziecko było przyjmowane jako dar od Boga. Dzieci uczono religijności, pracowitości, oszczędności, posłuszeństwa i szacunku wobec starszych. Były otaczane miłością, zwłaszcza matczyną, lecz zarazem wychowywano je dość surowo: „Słowo matki było święte, a ojciec sie już odzywać nie musioł”. Zajęcia dla grup przedszkolnych (dzieci od lat 5) i uczniów klasy 1-8 szkoły podstawowej.  Czas trwania – ok. 60 min.

 

Górnośląski świat dzieci
Zajęcia realizowane w środę 7 lutego 2018, Zamek Piastowski, godz. 09.00, 10.30 i 12.00


Zapraszamy na spotkanie z Górnym Śląskiem – jego tradycjami, zwyczajami, obyczajowością, czyli wszystkim tym, co decyduje o bogactwie kulturowego dziedzictwa naszego regionu, a także jego niepowtarzalności, o której przesądza fakt, że na Górnym Śląsku postęp – związany z intensywnym uprzemysłowieniem – nie oznaczał wykorzenienia i oderwania od wartości. Przeciwnie – wartości takie jak rodzina, wiara katolicka i szacunek dla pracy tworzą górnośląski etos. I o takim Górnym Śląsku – regionie ze wszech miar wyjątkowym – będziemy chcieli opowiedzieć najmłodszym. Spotkanie to zabierze nas do świata górnośląskich dzieci z początku XX wieku.  Będziemy im towarzyszyć od narodzin, aż po próg dorosłości, jakim było rozpoczęcie pracy zarobkowej. Poznamy metody wychowawcze, wierzenia i przesądy jakie miały na nie wpływ. Dowiemy się między innymi, dlaczego dziewczynkę po urodzeniu  przykrywano męską koszulą, a chłopca – damską oraz co zawierał węzełek, który chrzestny ofiarowywał dziecku. Spotkanie zilustrują oryginalne fotografie z epoki, pochodzące ze zbiorów Działu Historii i Dokumentacji Mechanicznej Muzeum w Gliwicach. Zajęcia dla grup przedszkolnych (dzieci od lat 5) i uczniów klasy 1-8 szkoły podstawowej.  Czas trwania – ok. 60 min.

 

Byfyj i spółka, czyli tradycyjne wyposażenie śląskiego domu
Zajęcia realizowane w czwartek 8 lutego 2018, Zamek Piastowski, godz. 09.00, 10.30 i 12.00

Zapraszamy na spotkanie ze śląską kulturą od kuchni. Przybliży ono uczestnikom zajęć najbardziej charakterystyczne sprzęty domowe używane w śląskich domach przez nasze prababcie. Współczesne korzystanie z kuchni różni się od tego z końca XIX lub początku XX w. Jednak jej postrzeganie w pewnym sensie jest wciąż takie samo. W izbie kuchennej przebywało się najwięcej. Przez lata kuchnia była sercem śląskiego domu – miejscem, w którym nie tylko przygotowywano i spożywano posiłki, ale również przestrzenią, w której skupiało się całe życie rodzinne i sąsiedzkie. Tutaj domownicy spali, myli się, dzieci się uczyły, a dziadkowie snuli opowieści przy palącym się piecu. Z biegiem lat zmieniał się wystrój kuchni, a wiele dawnych sprzętów utraciło swoją pierwotną funkcję. Rodzina jednak nadal spotykała się podczas posiłku przy kuchennym stole. Zajęcia dla grup przedszkolnych (dzieci od lat 5) i uczniów klasy 1-8 szkoły podstawowej.  Czas trwania – ok. 60 min.

 

Ślonzoczki piyknie obleczone
Zajęcia realizowane w piątek 9 lutego 2018, Zamek Piastowski, godz. 09.00, 10.30 i 12.00

Zapraszamy na spotkanie ze śląską modą. Przybliżymy uczestnikom najbardziej charakterystyczne stroje męskie i kobiece naszego regionu. Istniało wiele wersji ubioru kobiecego na różne okazje, pory roku, a niekiedy nawet i pory dnia. Wpływ na jego wygląd miał także kalendarz liturgiczny. Szczytowy okres rozwoju stroju kobiecego przypada na przełom XIX i XX w. i ta jego wersja z niewielkimi zmianami przetrwała do chwili obecnej. Współcześnie większość Ślązaków kojarzy słowo „ancug” z ubiorem męskim, a konkretnie z garniturem. Tradycyjnie jednak język śląski przez „ancug” określał wszystkie ubrania, zarówno męskie jak i kobiece. Śląskie stroje różnią się między sobą nie tylko w obrębie kilku powiatów – bywało też czasami, że dwie graniczące ze sobą wsie różniły się poszczególnymi elementami stroju. Zajęcia dla grup przedszkolnych (dzieci od lat 5) i uczniów klasy 1-8 szkoły podstawowej.  Czas trwania – ok. 60 min.