Zapraszamy na spotkanie ze śląską kulturą od kuchni. Przybliży uczestnikom najbardziej charakterystyczne sprzęty domowe używane w śląskich domach przez nasze prababcie. Współczesne korzystanie z kuchni różni się od tego z końca XIX lub początku XX w. Jednak jej postrzeganie w pewnym sensie jest wciąż takie samo. W izbie kuchennej przebywało się najwięcej. Przez lata kuchnia była sercem śląskiego domu. Miejscem, w którym się nie tylko przygotowywano i spożywano posiłki, ale również przestrzenią w której skupiało się całe życie rodzinne i sąsiedzkie. Tutaj domownicy spali, myli się, dzieci się uczyły, a dziadkowie snuli opowieści przy palącym się piecu. Z biegiem lat zmieniał się wystrój kuchni, a wiele dawnych sprzętów utraciło swoją pierwotną funkcję. Rodzina jednak nadal spotykała się podczas posiłku przy kuchennym stole.

***

Zajęcia przygotowane zostały i prowadzone będą przez Sonię Ogazę – Pietrończuk  – historyka i  edukatorkę Muzeum w Gliwicach. Atmosferę  dawnego Górnego Śląska przybliży dzieciom wystawa etnograficzna, w obrębie której odtworzone zostało wnętrze śląskiego domu. Podczas spotkań na pewno nie raz ją odwiedzą. W trakcie zajęć nie zabraknie również części warsztatowej.