Muzeum w Gliwicach, w ramach wielokulturowego cyklu Spotkania z Kresami Rzeczpospolitej zaprasza do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich na multimedialną prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie poświęconą niezwykłym zbiorom, jakie w XIX i na początku XX wieku zgromadzono w lwowskich muzeach, galeriach, archiwach i zbiorach prywatnych. Opowieść o mieście, w którym zebrano jedne z najbogatszych zasobów narodowego dziedzictwa kulturowego i historycznego (zarówno polskiego, jak i żydowskiego, ormiańskiego czy ukraińskiego), tworzeniu instytucji gromadzących bezcenne zbiory i ich burzliwych losach w XX wieku oraz niezwykłej akcji ratowania najcenniejszych rękopisów ze zbiorów Ossolineum podjętej przez Mieczysława Gębarowicza i jego zespół, ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki. Spotkanie odbędzie się w sobotę 19 stycznia 2019 o godz. 15.00. Wstęp wolny!