piątek 20 stycznia 2012r., Willa Caro, godz. 17.00

Po bez mała dwu latach przygotowań do rąk czytelników trafia legendarna pozycja – „Historia miasta Gliwice” autorstwa Benno Nietschego.  Książka, która po raz pierwszy ukazała się w 1886 roku (taka data widnieje na stronie tytułowej, faktycznie wydana została rok później), do dziś pozostaje jedynym autorskim zarysem dziejów miasta nad Kłodnicą, stanowiąc centralny punkt odniesienia lokalnej historiografii. 20 stycznia w Willi Caro dzieło Nietschego, wydane staraniem Muzeum w Gliwicach w języku polskim, zostanie uroczyście zaprezentowana szerokiej publiczności.

Dla każdego, kto – choćby powierzchownie – interesuje się historią naszego miasta, księga Nietschego jest pierwszym adresem, pod który należy się udać. To od niej zaczyna się zwykle peregrynację po drogach i bezdrożach gliwickich dziejów. Wciąż jest cennym źródłem i jednym z głównych punktów odniesienia, zarówno dla profesjonalnych historyków, jak i amatorów przeszłości, co  potwierdza ilość cytatów zaczerpniętych z „Historii”, przeróbek i polemik, a także licznych plagiatów. Mimo że w następnych ponad stu dwudziestu latach, które upłynęły od ukazania się dzieła skromnego nauczyciela gliwickiego gimnazjum, powstała ogromna liczba opracowań historycznych poświęconych Gliwicom, nikt dotąd nie podjął wyzwania, które rzucił Nietsche i nie poważył się na próbę samodzielnego zsyntetyzowania bogatej przeszłości miasta.

Fakt, że książka powstała w oryginale w języku niemieckim, był po 1945 roku znaczną przeszkodą, utrudniającą jej recepcję wśród wszystkich tych gliwiczan, którzy zafrapowani dziejami Gliwic, nie znają języka Goethego. Aby wyjść im naprzeciw, począwszy od lat dziewięćdziesiątych, podejmowano starania o przekład „Historii” na język polski. Wcześniej, przed rokiem 1989, kontekst polityczny czynił taką translację niemożliwą.

Po demokratycznym przełomie niemożliwe wydawało się – pozornie – możliwym. Jednak przez ponad dwie dekady nie udało się tego dokonać. Na przeszkodzie stały i prozaiczny brak środków finansowych, i brak determinacji, jak również zapewne obawa przed najeżonym trudnościami przekładem tekstu Nietschego, napisanego – z dzisiejszego punktu widzenia – archaiczną, dziewiętnastowieczną  niemczyzną. Z tym większą radością Muzeum w Gliwicach przekazuje do rąk czytelników tę klasyczną pozycję naszej lokalnej historiografii.

Podczas uroczystej prezentacji ksiązki 20 stycznia w sali konferencyjnej Willi Caro  odbędzie się panel dyskusyjny,  którego uczestnicy – Sebastian Rosenbaum, Bogusław Tracz, Damian Recław i dr Piotr Grainer dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach, recenzent publikacji,  opowiedzą o autorze i jego historii miasta.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

„Historia miasta Gliwice” Benno Nietschego  do nabycia od 20 stycznia w Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a, Księgarni – Antykwariacie SOWA, ul. Wieczorka 22, Księgarni i Salonie muzycznym Traffic-Club, ul. Lipowa 1, Centrum Informacji – Kino Bajka, ul. Dolnych Wałów 3.