Czytelnia Sztuki zaprasza do udziału w dwuczęściowych warsztatach z włoskim fotografem Lorenzo Castore – pierwsza sesja odbędzie się we wrześniu (22-23.09), druga w grudniu (8-9.12), a pomiędzy nimi prowadzone będą konsultacje w trybie on-line. Uczestnicy skupią się na wszystkich etapach projektu długoterminowego – od pomysłu do realizacji. Zapoznają się z warsztatem pracy jednego z najbardziej renomowanych fotografów, niegdyś związanego z Agence VU’, dziś freelancera. Warsztaty towarzyszyć będą wystawie Castore Ziemia, której wernisaż zaplanowano na wrzesień. Będzie to prezentacja zdjęć, które powstały w 2018 roku na Śląsku, w trakcie rezydencji artystycznej włoskiego fotografa zorganizowanej przez Czytelnię Sztuki – Muzeum w Gliwicach.

Na warsztaty z Lorenzo Castore można zgłaszać się już teraz – wystarczy wypełnić formularz wraz z 10 zdjęciami przesłać na adres mailowy: workshop@czytelniasztuki.pl. Dla osób, które zrobią to do końca sierpnia koszt warsztatów wyniesie 750 zł, zaś dla tych, którzy będą aplikować między 1 a 7 września – 900 zł. Kolejność nadsyłania zgłoszeń decyduje o porządku ich rozpatrywania. Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Czytelni Sztuki.

Lorenzo Castore (ur. 1973) – fotograf dokumentalista, współtwórca filmów dokumentalnych, w swoich pracach skupia się na życiu codziennym. Interesuje go temat pamięci oraz relacji między sytuacjami niepozornymi a tzw. wielką Historią. Przygląda się losom pojedynczych bohaterów i za każdym razem wprowadza w odrębny, fascynujący świat. W 1999 roku fotografował wojnę w Kosowie. Zderzenie z tym, jak działają media i refleksja, że stają się jeszcze jedną stroną konfliktu, odwiodły go od fotografii reporterskiej, newsowej. W tym samym roku po raz pierwszy przyjeżdża do Polski – najpierw Śląsk, a później Kraków stają się kluczowymi miejscami w jego twórczości. Nie przestaje podróżować. Pracuje w Nowym Jorku (1997–2001), w Indiach (1997–2001), na Kubie (2000–2002), ale również w Neapolu czy Katanii. Wystawia w kraju i za granicą, publikuje książki, a jego prace trafiają na łamy m.in. „Rolling Stone”, „Le Monde 2” czy „Liberation”. W 2018 na zaproszenie Czytelni Sztuki realizuje projekt Ziemia.