Wraz z końcem stycznia w Willi Caro otwarta została wystawa „Z Bogiem za króla i ojczyznę”. Kultura militarna prowincji śląskiej od wojen zjednoczeniowych do Wielkiej Wojny (1864–1914). To pierwsza taka ekspozycja w historii muzealnictwa na Śląsku. Obraz minionego świata śląskich regimentów i zarazem barwna opowieść o jednostkach wojskowych kwaterujących na terenie prowincji śląskiej w okresie od lat sześćdziesiątych XIX w. do wybuchu Wielkiej Wojny w 1914 roku. Z początkiem lutego  zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne na zajęcia, podczas których opowiemy o  uzbrojeniu, służbie wojskowej, paradach, ćwiczeniach, uroczystościach pułkowych, defiladach, ceremoniale – wszystkim tym, co określamy mianem  kultury militarnej, która miała wpływ na życie codzienne miast w rejonie ówczesnej prowincji śląskiej.

Terminy zajęć – Willa Caro, godz. 09.00, 10.30, 12.00:

2, 3, 8, 9, 10, 15, 16, 17, 23, 24 lutego 2017

2, 3, 9, 10, 16, 17, 23, 24, 30, 31 marca 2017

6, 7, 11, 12, 20, 21 kwietnia 2017

Tematy zajęć:

Papierowa armia

Podczas zajęć dzieci zwiedzą wystawę Z Bogiem za króla i ojczyznę… i posłuchają opowieści o dawnych śląskich regimentach, o ceremoniach wojskowych, defiladach, manewrach, ćwiczeniach… Obejrzymy piękne, paradne mundury i zastanowimy się, czy to stąd powiedzenie „za mundurem panny sznurem”.  Uczestnicy zajęć będą też mieli okazję zapoznać się z zabawkami – żołnierzykami ołowianymi, jakimi dawniej bawiły się dzieci. A w części warsztatowej, wykorzystując specjalnie przygotowane – na podstawie oryginalnych ilustracji  z epoki – postaci żołnierzy – dzieci będą tworzyć i kolorować własną, papierową armię. Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu i uczniów szkół podstawowych klas 1-3.

Wojny, bitwy, żołnierze

Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy Z Bogiem za króla i ojczyznę…  i opowieścią o żołnierzach z XIX wieku, którzy brali udział w wojnach, jakie toczyły Prusy w celu zjednoczenia Niemiec. Treści zawarte w prelekcji nawiązywać będą do historii regionalnej – w tym okresie w armii pruskiej  służyło wielu mieszkańców Gliwic i miejscowości dzisiejszego  powiatu gliwickiego.  Uczestnikom opowiemy także o  uzbrojeniu, służbie wojskowej, paradach, ćwiczeniach, uroczystościach pułkowych, defiladach, ceremoniale – wszystkim tym, co określamy mianem  kultury militarnej, która miała wpływ na życie codzienne miast w rejonie ówczesnej prowincji śląskiej. W części warsztatowej, wykorzystując specjalnie przygotowane – na podstawie oryginalnych ilustracji  z epoki – postaci żołnierzy, uczestnicy będą tworzyć i kolorować własną, papierową armię.  Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych klas 4- 6.

Armia Pruska w okresie wojen o zjednoczenie Niemiec do 1914 roku

Podczas zajęć, połączonych ze zwiedzaniem wystawy, przedstawione zostanie tło polityczne II połowy XIX wieku, dotyczące zjednoczenia Niemiec, wojny Prus z Danią, Austrią i Francją. Przypomnimy najważniejsze bitwy tamtego czasu, takie jak  bitwa z wojskami austriackimi  pod Sadową czy bitwa z armią francuską pod Sedanem. Treści zawarte w prelekcji nawiązywać będą do historii regionalnej – ponieważ w tym okresie w armii pruskiej  służyło wielu mieszkańców Gliwic i  miejscowości dzisiejszego  powiatu gliwickiego.  Uczestnikom opowiemy także o  uzbrojeniu, służbie wojskowej, paradach, ćwiczeniach, uroczystościach pułkowych, defiladach, ceremoniale – wszystkim tym, co określamy mianem  kultury militarnej, która miała wpływ na życie codzienne miast w rejonie ówczesnej prowincji śląskiej. Zajęcia dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.