24 maja o godz. 16.00 w Willi Caro odbędzie się kolejny wykład z cyklu Wszechnica PAU w Gliwicach. Tym razem wysłuchamy profesora Piotra Skubały, biologa i ekologa z Uniwersytetu Śląskiego, który podejmie się odpowiedzi na pytanie: Czy nasz czas na planecie Ziemia się kończy? Temat niezwykle aktualny w kontekście niemal codziennych doniesień o zagrożonych wyginięciem gatunkach, pięć razy większej od Polski wyspie odpadów dryfującej po Pacyfiku, wycince lasów czy ociepleniu klimatu. W jakim kierunku zmierza życie na Ziemi? I czy my, ludzie, możemy coś zmienić? Zapraszamy na spotkanie!

Dr hab. prof. UŚ Piotr Skubała pracuje na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W swojej pracy badawczej zajmuje się m.in. mikrostawonogami i roztoczami, ale również filozofią środowiskową czy edukacją ekologiczną. Organizuje i prowadzi spotkania Klubu Myśli Ekologicznej. Swoją misję profesor Skubała opisuje następująco: „Sprawić, aby inni zrozumieli i poczuli się częścią świata żywego i zaczęli go szanować.”

Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności cieszą się w Gliwicach niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich, młodzieży akademickiej, jak i dorosłych odbiorców. Ich współorganizatorem jest Muzeum w Gliwicach. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, a także problemy kultury, stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi.