Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności cieszą się w Gliwicach niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich, młodzieży akademickiej, jak i dorosłych odbiorców. Ich współorganizatorem jest Muzeum w Gliwicach. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, a także problemy kultury, stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. Już 13 grudnia 2018 zapraszamy na wykład rektora katowickiej Akademii Sztuk Pięknych – prof. Antoniego Cygana, pod intrygującym tytułem: Dwanaście obrazów. Spotkanie tradycyjnie odbędzie się w Willi Caro o godz. 16.00.

Prof. Antoni Cygan urodził się w 1964 roku w Zabrzu. Jest absolwentem Zamiejscowego Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie – dyplom w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Tomasza Jury oraz w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja S. Kowalskiego. W 2003 roku zrobił habilitację, a w 2011 roku otrzymał tytuł profesora. Od 2012 roku jest rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Swoje prace pokazywał zarówno na wystawach indywidualnych (m.in. w Gliwicach, Helsinkach czy Ostrawie), jak i zbiorowych. W swojej pracy artystycznej zajmuje się również projektowaniem wnętrz sakralnych. W gliwickim kościele p.w. Świętego Krzyża znajdują się dwa obrazy Antoniego Cygana: Zmartwychwstanie i NMP, zaś w kościele p.w. NMP Matki Kościoła na Sikorniku Droga Krzyżowa jego autorstwa.