Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności cieszą się w Gliwicach niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich, młodzieży akademickiej, jak i dorosłych odbiorców. Ich współorganizatorem jest Muzeum w Gliwicach. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, a także problemy kultury, stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. Na ostani przed wakacjami wykład zapraszamy we czwartek 28 czerwca do Willi Caro. Profesor Nicieja znawca Kresów Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej, autor książek i filmów o tej tematyce wygłosi wykład Odrodzenie państwa polskiego w 1918 roku; rola wojska i inteligencji kresowej w tym dziele.

Prof. dr hab. Stanisław Nicieja – historyk, profesor nauk humanistycznych, były rektor Uniwersytetu Opolskiego, aktualnie kierownik Katedry Historii Kultury i Biografistyki na tej uczelni. Uznany badacz przeszłości Lwowa i Kresów Rzeczypospolitej, autor wielu publikacji, m.in. obszernej monografii Cmentarz Łyczakowski we Lwowie 1786-1986 i dziesięciotomowego dzieła Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Współtwórca dokumentów filmowych takich jak Snem wiecznym we Lwowie, Zadwórze – polskie Termopile, Muzy Lwowa. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat wielu nagród (m.in. Nagrody im. Karola Miarki), Zasłużony Obywatel Miasta Opola.