Stowarzyszenie Gliwickie Metamorfozy od lat stara się zachęcać gliwiczan do poznawania swojego miasta. Temu szczytnemu celowi służą wszelkie podejmowane przez jego członków – nietuzinkowych pasjonatów  historii lokalnej – przedsięwzięcia. Kolejnym popularyzatorskim projektem Stowarzyszenia, tym razem zrealizowanym we współpracy z Muzeum w Gliwicach,  jest cykl wykładów „Wycieczki z Wędrowcem”.  Podczas spotkań odkryjemy wielowymiarowe oblicze miasta i poznamy jego dzieje. Przedmiotem najbliższego spotkania będzie miasto – ogród. Koncepcja „miasta-ogrodu” to nie pierwsza próba stworzenia przez urbanistów modelu miasta idealnego. Podczas wykładu poznamy niektóre z nich, ale szczególną uwagę poświęcimy teorii Ebenezera Howarda z końca XIX wieku i zastosowaniu jej założeń przez Karla Schabika w odniesieniu do Gliwic. Odwiedzimy również inne miasta i osiedla, których założeniu przyświecała idea miasta-ogrodu – mówi Małgorzata Malanowicz, architekt i prezes gliwickich Metamorfoz, prowadząca wykłady. W piątek, 21 kwietnia zapraszamy do Willi Caro. 

 

Wycieczki z Wędrowcem to nie tylko nazwa kolejnej serii wykładów, którego bohaterem jest nasze miasto,  ale także tytuł Przewodnika, opracowanego przez zacnych członków Stowarzyszenia Metamorfozy, który niebawem ukaże się nakładem Muzeum w Gliwicach.

W Przewodniku znajdziemy  dziewięć tras tematycznych: Stare Miasto; Rozwój miasta na przełomie wieków XIX i XX; Szlakiem przemysłu i myśli technicznej; Echa dawnych wojen; Dzieło gliwickich ewangelików; Śladem pamiątek kultury żydowskiej; Rzeźby i pomniki; Miasto-ogród oraz trasa „Literacka”.