17 listopada 2018 o godz. 16.00 w Willi Caro odbędzie się ósmy już wykład w ramach cyklu Laur dla Niepodległej. Tym razem będzie on poświęcony Wojsku Polskiemu w II RP. „Łosie“ czy konie? Ile wspólnego z prawdą ma wciąż pokutująca wizja polskiego ułana atakującego szablą niemiecki czołg? Często powtarzanym mitem jest fatalny stan uzbrojenia polskich sił zbrojnych oraz olbrzymia przewaga technologiczna przyszłych przeciwników. Jak było w rzeczywistości? Czy armia Piłsudskiego i armia Rydza-Śmigłego to to samo wojsko? A może Rzeczpospolita była mocarstwem, które mogło sięgnąć po zamorskie kolonie? Odpowiedzi poznamy podczas wykładu prowadzonego przez historyka, Michała Miwę-Młota. Zapraszamy serdecznie!

O cyklu:

Przypadający w tym roku jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości jest jedyną w swoim rodzaju okazją nie tylko do wspólnego przeżywania i okazywania radości z życia w niepodległym Państwie, ale też do pogłębiania wiedzy na temat tego bezprecedensowego wydarzenia i II Rzeczpospolitej, która wyłoniła się dzięki przywiązaniu Polaków do języka i kultury narodowej, dzięki temu, że nie chcieli zapomnieć o sobie i zrezygnować z własnej tożsamości. Z tej okazji zapraszamy do Muzeum w Gliwicach na wykłady Laur dla Niepodległej, podczas których mówić będziemy o różnych koncepcjach odzyskania niepodległości, o roli wielkich Polaków w spełnieniu marzeń kilku pokoleń, o rodzeniu się nowej państwowości Rzeczpospolitej Polskiej, o Piłsudskim, Dmowskim i elitach II RP, o problemach odrodzonego po 123 latach niewoli państwa, o mitach i stereotypach, które wokół niego narosły. A także o trudnych początkach polskiej, nowoczesnej demokracji. W trakcie wykładów, które przygotował i prowadzić będzie historyk Michał Miwa-Młot, nie zabraknie dyskusji i przywołania kwestii problemowych, bo Niepodległej należy się  laur, nie laurka.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.