Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Laur dla Niepodległej. Podobnie jak w ubiegłym miesiącu posłuchamy o wrześniu 1939 roku, ale tym razem treść wykładu skoncentrowana będzie na przygotowaniach do obrony kraju i przebiegu kampanii wrześniowej. Omówione zostaną wydarzenia na Śląsku i na całym obszarze Rzeczpospolitej. Odkryjemy co zamierzał uczeń Piłsudskiego – marszałek Rydz-Śmigły.  Czy nie przegraliśmy zbyt łatwo? Kto był winny porażki – nasi dowódcy, armia czy może sojusznicy? Na te pytania historyk Michał Miwa-Młot odpowie w sobotę 13 października 2018 o godz. 16.00.

O cyklu:

Przypadający w tym roku jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości jest jedyną w swoim rodzaju okazją nie tylko do wspólnego przeżywania i okazywania radości z życia w niepodległym Państwie, ale też do pogłębiania wiedzy na temat tego bezprecedensowego wydarzenia i II Rzeczpospolitej, która wyłoniła się dzięki przywiązaniu Polaków do języka i kultury narodowej, dzięki temu, że nie chcieli zapomnieć o sobie i zrezygnować z własnej tożsamości. Z tej okazji zapraszamy do Muzeum w Gliwicach na wykłady Laur dla Niepodległej, podczas których mówić będziemy o różnych koncepcjach odzyskania niepodległości, o roli wielkich Polaków w spełnieniu marzeń kilku pokoleń, o rodzeniu się nowej państwowości Rzeczpospolitej Polskiej, o Piłsudskim, Dmowskim i elitach II RP, o problemach odrodzonego po 123 latach niewoli państwa, o mitach i stereotypach, które wokół niego narosły. A także o trudnych początkach polskiej, nowoczesnej demokracji. W trakcie wykładów, które przygotował i prowadzić będzie historyk Michał Miwa-Młot, nie zabraknie dyskusji i przywołania kwestii problemowych, bo Niepodległej należy się  laur, nie laurka.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.