Przed wiekiem na Śląsku dym unosił się z kominów hut i fabryk. A przed milionami lat? Dymiły tu wulkany, rósł tropikalny, wilgotny las, w którym żyły wielkie praważki i metrowe krocionogi, wędrowały dinozaury… A podczas epoki lodowcowej? Mamuty, nosorożce włochate i… renifery! Zapraszamy do odkrywania pradziejów śląskiej ziemi! Nowy projekt edukacyjny „Z silezaurem i mamutem przez pradzieje Śląska” przygotowany przez Muzeum w Gliwicach dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami przybliży fascynującą przeszłość naszego regionu. Jej ślady wciąż mamy wokół siebie, a nauki takie jak geologia, paleontologia i archeologia pozwalają nam je zrozumieć. W trakcie siedmiu spotkań w Zamku Piastowskim opowiemy, gdzie na Śląsku można stanąć na wulkanie, co wydarzyło się w lesie karbońskim, jak wyglądał smok z Lisowic, czyje szczątki odkryto w Krasiejowie, na co polowali nad Kłodnicą łowcy z końca epoki lodowcowej i czego możemy się dowiedzieć o tajemniczym ludzie z przełomu epok brązu i żelaza, który pozostawił po sobie cmentarzyska w Łabędach i Świbiu? Czekają nas eksperymenty, warsztaty plastyczne, wizyta w Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego Politechniki Śląskiej – największej tego typu placówce naukowo-dydaktycznej na Górnym Śląsku, której zbiory kopalin, minerałów, skał i skamieniałości liczą ponad 25 tysięcy okazów… W naszej podróży pomoże nam specjalna mapa wraz z osią czasu, dzięki której nie zgubimy się w gąszczu dziejów, a naszymi niezwodnymi przewodnikami będą silezaur i mamut. Zapraszamy!

Partnerami projektu są: Europejskie Centrum Paleontologii w Opolu, Park Nauki i Rozrywki KrasiejówPolitechnika Śląska – Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego na Wydziale Górnictwa i Geologii oraz Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach.

Projekt został objęty patronatem honorowym: Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka, Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza i JM Rektora Politechniki Śląskiej prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Mężyka.

***

Każdy uczestnik zajęć otrzyma „Dziennik podróży”, który w toku projektu zapełni się pamiątkami z naszych wypraw w przeszłość Śląska. Już na pierwszych zajęciach będzie też można stanąć oko w oko z tajemniczym gościem, który przez najbliższe miesiące będzie rezydował w Zamku Piastowskim. A to nie jedyne niespodzianki, jakie przygotowaliśmy… Przekonacie się o tym już 13 października! Wtedy też opowiemy o tym, skąd się wzięła Ziemia, jak Śląsk „wędrował” po kuli ziemskiej, kiedy leżał na dnie morza, a kiedy pod lodem i jakie są na to dowody.

***

Zajęcia dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami. Koszt udziału w zajęciach 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 16.00.

TERMINY ZAJĘĆ

Sobota, 13 października 2018, Zamek Piastowski, godz. 11.30 i 13.30
Spotkanie pierwsze: Kiedy Śląsk był na równiku…

Sobota, 17 listopada, 2018, Zamek Piastowski, godz. 11.30 i 13.30