Porozmawiamy o opłatku i jego wielowymiarowej symbolice, obejrzymy pokaz tworzenia opłatków,  wykonamy słomiane pająki na choinkę  i wieńce adwentowe, spędzimy dzień ze św. Łucją – świetlistą świętą,  posłuchamy o zwyczajach adwentowych na Śląsku, przygotujemy świąteczne stroiki, zaśpiewamy kolędy z Kapelą Fedaków, a z grupą wokalną Zora będziemy nucić pieśni związane ze zwiastowaniem i narodzeniem Pańskim… To wszystko w Muzeum w Gliwicach zanim zabłyśnie pierwsza gwiazdka. W grudniu zapraszamy na świąteczne spotkania, warsztaty i prelekcje.

 

Sobota, 2 grudnia 2017, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
Plastyka obrzędowa dla każdego

Warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych inspirowanych plastyką obrzędową z różnych regionów Polski. Z Elżbietą Pokorą-Domańską, twórczynią z Regionu Opoczyńskiego, położonego na północno-zachodnim krańcu wyżyny małopolskiej, będziemy wykonywać bożonarodzeniowe pająki i papierowe aniołki, a wspólnie z etnografką Sara Dudą  przygotujemy tradycyjne ozdoby ze słomy, które charakterystyczne są między innymi dla Górnego Śląska.

Warsztaty do wyboru:

Bożonarodzeniowe pająki i papierowe aniołki

Tradycyjne ozdoby ze słomy

Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu wraz z rodzicami lub opiekunami.  Czas trwania – 60 min. Koszt udziału w warsztatach  – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

 

Sobota, 9 grudnia 2017, Willa Caro

Dzień ze św. Łucją

Harmonogram:

Godz. 11.00 i  13.00 – Święta Łuca dnia przyrzuca. Adwentowe spotkanie z muzyką tradycyjną   – koncert Grupy Wokalnej Zora  Wstęp na koncert wolny, liczba miejsc ograniczona (koncert odbywa się dwukrotnie – o godz. 11.00 i 13.00 – spotkanie trwa ok. godziny)

Godz. 12.00 i  14.00 – Zwyczaje adwentowe na Śląsku. Warsztaty tworzenia wieńców adwentowych – warsztaty

Zajęcia dla dzieci od lat 7-miu wraz z rodzicami lub opiekunami i osób dorosłych.  Czas trwania – 60 min. Koszt udziału w warsztatach  – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Godz. 12.00 i  14.00 – Świetlista święta – warsztaty

Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu wraz z rodzicami lub opiekunami.  Czas trwania – 60 min. Koszt udziału w warsztatach  – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Godz. 16.00 Zwyczaje adwentowe na Śląsku – wykład prof. Karola Daniela Kadłubca

Wstęp na wykład wolny, liczba miejsc ograniczona.

Więcej o Dniu ze św. Łucją – TUTAJ

Sobota, 16 grudnia 2017, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
O opłatku

Spotkanie rozpoczniemy pokazem tworzenia opłatków, który prowadzić będzie Tomasz z Jaworza, pasjonat i kolekcjoner maszyn oraz form do wytwarzania opłatków. Posłuchamy opowieści o historii opłatka, o tym, jak powstaje, mówić będziemy też o wielowymiarowej symbolice, jaką w sobie niesie. W części warsztatowej zajęć, wspólnie z twórczynią ludową Anną Koblak z Małopolski tworzyć będziemy światy – tradycyjne  bożonarodzeniowe ozdoby z kolorowego opłatka.

Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu wraz z rodzicami lub opiekunami.  Czas trwania – 60 min. Koszt udziału w warsztatach  – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

 

Sobota, 16 grudnia 2017, Zamek Piastowski, godz. 12.00 i 14.00
Śląsk na co dzień, Śląsk od święta – cykl edukacyjny dla dzieci
Temat czwarty: Boże Narodzenie na Górnym Śląsku

Podczas spotkania sięgniemy w przeszłość, aby dowiedzieć się, jak święta Bożego Narodzenia przeżywali dawni mieszkańcy powiatu gliwickiego i jak śląskie zwyczaje z czasem zaczęły splatać się z tradycjami innych regionów naszego kraju, kiedy to na fali powojennych migracji na Śląsku zaczęli się osiedlać ludzie z całej Polski.
Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu do 9-ciu.  Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od dziecka, ze względu na ograniczoną liczba miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

 

Niedziela 17 grudnia 2017,Willa Caro,  godz. 11.00 i 13.00
Polskie kolędy ludowe z Kapelą Fedaków

Zapraszamy na koncert ludowych kolęd  – Kapela Fedaków ma ich moc w swoim repertuarze, a są wśród nich znajdziemy nie tylko pieśni religijne i obrzędowe –  ale  też  pochwałę gospodarza domu i kołysanki. Uczestnicy koncertu dowiedzą się, dlaczego w niektórych kolędach ludowych nie ma ani słowa o narodzeniu Dzieciątka, co znaczy słowo „liluja” i dlaczego Święta Rodzina przedstawiona w ludowych pieśniach jest nam tak bardzo bliska, jakby na wyciągnięcie ręki…

Kapela Fedaków ma w swoim repertuarze tradycyjne kolędy ze Śląska, regionów sąsiednich, a także z innych części kraju, a czasem nawet… świata! Śpiewowi towarzyszyć będą instrumenty: akordeon, cymbały, bębenek obręczowy, baraban, fujara dwojnica, trąbka i skrzypce.

Dla wszystkich przygotowaliśmy śpiewniki, w których oprócz znanych i kochanych przez wszystkich kolęd znajdą się pieśni ludowe opracowane przez Igę Fedak – etnolog i etnomuzykolog. Koncert wprowadzi słuchaczy w odświętny nastrój, a zasłyszane melodie chodzić będą po głowie jeszcze długo po Bożym Narodzeniu.

Na koncert zapraszamy rodziców z dziećmi od lat 5-ciu i osoby dorosłe. Czas trwania – 60 min. Wstęp wolny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

 

Niedziela, 17 grudnia 2017,Willa Caro,  godz. 12.00 i 14.00
Warsztaty tworzenia stroików bożonarodzeniowych

Zapraszamy na warsztaty, podczas których stworzymy niepowtarzalne dekoracje świątecznego stołu – stroiki bożonarodzeniowe. Warsztaty poprowadzi Anna Żądło – twórczyni związana ze Szlakiem Rzemiosła Małopolski.

Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu wraz z rodzicami lub opiekunami i osób dorosłych.  Czas trwania – 60 min. Koszt udziału w warsztatach  – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.