Muzeum w Gliwicach przygotowało zajęcia, które wprowadzą nas w niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Poznamy symbolikę i zwyczaje związane z czasem radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie – adwentem, historię św. Mikołaja oraz św. Łucji, co dnia przyrzuca. Usłyszymy o śląskich tradycjach i obrzędach związanych z wieczerzą wigilijną, między innymi o tym,  jak przyrządza się moczkę i po co potrząsano drzewkami owocowymi w ten wyjątkowy wieczór. Opowiemy też o jednej z najważniejszych w Polsce tradycji wigilijnych – dzieleniu się opłatkiem i o tym, jakie osoby i zwierzęta muszą znaleźć się w szopce bożonarodzeniowej. Oczywiście nie zabraknie działań warsztatowych! Wykonamy adwentowe lampiony, piękne kartki świąteczne z wizerunkiem św. Mikołaja i koronę św. Łucji. Nauczymy się również tworzyć tradycyjne ozdoby choinkowe, między innymi papierowe aniołki i światy z opłatka.

Harmonogram  zajęć

 

Willa Caro

Zajęcia realizowane pomiędzy  21 listopada  a 21 grudnia 2017 r. (od wtorku do piątku) – godz. 09.00, 10.30, 12.00

Od 21 listopada 2017r. realizujemy zajęcia:

Adwent – czas oczekiwania

Czas rozpocząć przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, dlatego zapraszamy na zajęcia poświęcone symbolice i zwyczajom adwentowym, które wprowadzą nas w świąteczny nastrój. W trakcie zajęć dowiemy się, na czym polega adwent, co to są roraty i jakie znaczenie ma wieniec adwentowy. W części warsztatowej wspólnie wykonamy lampiony na roraty. Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu, uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Treść zajęć modyfikowana w zależności od grupy wiekowej. Czas trwania – 60 min.

 

Historia Świętego Mikołaja

Kiedy urodził się Święty Mikołaj? Czy faktycznie porusza się saniami zaprzężonymi w renifery? Jak wygląda? Czy ma długą siwą brodę? A może pije coca-colę? Jaki obraz św. Mikołaja wykreowała popkultura, a co głosi o nim historia i legenda? Podczas zajęć przybliżymy postać biskupa Mikołaja, jego zasługi,  ze względu na  które został obwołany  świętym oraz tradycje, jakie zrodziły się dzięki jego duszpasterskiej działalności. Dowiemy się, skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się prezentami i dlaczego przypada 6 grudnia.  Opowiemy o tym, jak z upływem czasu zmieniał się w kulturze wizerunek świętego. Zastanowimy się również, co zrobić, by dzisiejszy Święty Mikołaj uosabiał bezinteresowną dobroczynność historycznego Biskupa z Miry. W części warsztatowej uczestnicy zajęć wykonają kartkę świąteczną, którą ozdobią wizerunkiem Świętego Mikołaja. Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu, uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Treść zajęć modyfikowana w zależności od grupy wiekowej. Czas trwania – 60 min.

Świetlista święta – historia Łucji z Syrakuzy

Zapraszamy na zajęcia, podczas których poznamy żywot świętej Łucji należącej do najwcześniejszych męczenników chrześcijańskich, którzy ponieśli okrutną śmierć w obronie wiary. Będzie to również okazja, aby poznać tradycje związane z dniem świętej Łucji, który obchodzony jest 13 grudnia, a w polskiej tradycji zwyczajowo rozpoczynał przygotowania do świąt. W części warsztatowej każdy uczestnik wykona koronę św. Łucji. Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu i uczniów szkoły podstawowej.  Czas trwania – 60 min.

Od 28 listopada 2017 r. oprócz trzech powyższych tematów zajęć, które nadal można zamawiać, w Willi Caro realizujemy także następujące zajęcia:

Zwyczaje wigilijne na Śląsku

Śląsk to region bogaty w zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe, zwłaszcza wigilijne. Co to jest moczka?  Kto i po co potrząsa drzewkami w wigilijny wieczór? Dlaczego w Wigilię nie wolno rąbać drewna i wbijać gwoździ do ściany? Po co w wigilijny wieczór podejmujemy szlachetne postanowienia? Jakie są najbardziej popularne potrawy na bożonarodzeniowym stole i w jaki sposób ozdabiano dawniej choinkę? O wierzeniach i zwyczajach, które już zapomniano, a także o tych, które nadal są kultywowane na Śląsku dowiecie się podczas zajęć. W części warsztatowej uczestnicy wykonają tradycyjne ozdoby choinkowe – aniołki z papieru. Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu, uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Treść zajęć modyfikowana w zależności od grupy wiekowej. Czas trwania – 60 min.

O opłatku

Tradycyjnie spożywanie wieczerzy wigilijnej poprzedza dzielenie się opłatkiem. Ten prosty zwyczaj jest pełny wielowymiarowej symboliki, o której usłyszymy podczas zajęć. Zajęcia staną się również okazją, aby dowiedzieć się, jak wykonuje się opłatek. W części warsztatowej będziemy tworzyć światy – tradycyjne bożonarodzeniowe ozdoby z kolorowego opłatka. Zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych. Treść zajęć modyfikowana w zależności od grupy wiekowej. Czas trwania – 60 min.

Wigilijny wieczór

Zajęcia podczas których dzieci zapoznają się z symboliką stołu wigilijnego oraz z tradycjami związanymi z potrawami wigilijnymi. Ponieważ w noc wigilijną wyruszamy na Pasterkę, podczas zajęć opowiemy także o tej jednej z najważniejszych w Polsce świątecznych tradycji. Nasze spotkanie będzie również okazją do wykonania papierowych ozdób choinkowych – muchomorków i pawich oczek. Zajęcia przeznaczone dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu i uczniów szkoły podstawowej. Czas trwania – 60 min.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego

Warsztaty prowadzone pomiędzy 28 listopada  a 15 grudnia 2017  o godz. 10.00 i 12.00

Chodźmy wszyscy do stajenki  

Podczas zajęć dzieci poznają historię szopki bożonarodzeniowej. Dowiedzą się, gdzie powstała pierwsza szopka na świecie i dlaczego nazywana jest ona „żywą szopką”. Prowadzący opowie jakie osoby i zwierzęta muszą znaleźć się w każdej szopce bożonarodzeniowej. Na końcu  dzieci będą mogły samodzielnie pomalować i ozdobić gipsowe stajenki. Lekcja będzie wzbogacona materiałem ilustracyjnym. Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5-ciu) i uczniów szkoły podstawowej. Czas trwania – 60 min.

Zamek Piastowski

6 grudnia 2017, godz. 09.00,  10.00, 11.00, 12.00

Święty Mikołaj, historia prawdziwa

Kiedy urodził się św. Mikołaj? Czy faktycznie porusza się saniami zaprzężonymi w renifery? Jak wygląda? Czy ma długą siwą brodę? A może pije coca- colę? Jaki obraz św. Mikołaja wykreowała popkultura, a co o świętym głosi historia i legenda? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź podczas wykładu wzbogaconego prezentacją multimedialną, który poświęcony jest temu najpopularniejszemu ze świętych. Zajęcia przeznaczone dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu i uczniów szkoły podstawowej. Czas trwania – 45 min.