Pierwsza część wakacyjnych muzealnych atrakcji dobiegła końca. Przez cztery tygodnie odbyło się prawie 70 warsztatów, których uczestnicy lepili owadzie broszki z modeliny, malowali mamuty, siali kwiaty czy też odkrywali tajniki kompozycji. W sierpniu czekamy z nowymi wyzwaniami. W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego w ramach Małej Akademii Odlewnictwa będzie można samodzielnie przygotować repliki muzealnych skarbów, a potem pięknie je pomalować. Odbędą się również warsztaty pozłotnictwa. Do Radiostacji zapraszamy na spotkanie z historią Polski – uczestnicy posłuchają o bohaterach walki o niepodległość oraz ozdobią odlewy legionowego orzełka. Zarówno grupy półkolonijne, jak i opiekunowie z dziećmi mogą się na sierpniowe zajęcia zapisywać pod numerem 783 560 006.

Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 16.00. Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od grupy. W przypadku osób indywidualnych dołączających do grupy  – 1 zł od osoby.

 

Oddział Odlewnictwa Artystycznego

Zajęcia realizowane od wtorku do piątku między 1 a 30 sierpnia 2018, godz. 10.00 i 12.00

Mała Akademia Odlewnictwa

Warsztaty w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego z wykorzystaniem gipsu szybkoschnącego. Uczestnicy z pomocą silikonowych form wykonają repliki eksponatów znajdujących się na wystawie – ozdobnych plakiet i gemm, a na koniec – zabiorą ze sobą do domu! Podczas warsztatów zaprezentowane i omówione zostaną filmy dostępne na wystawie stałej „Słusznie słyną dziś Gliwice…” , które dotyczą dawnych i współczesnych metod stosowanych w odlewnictwie oraz technik, jakie wykorzystywano, tworząc żeliwną biżuterię i inne odlewy artystyczne, z których słynęła Królewska Odlewnia Żeliwa.

Zajęcia dla grup przedszkolnych – od 5 lat i klas 1-6 szkoły podstawowej. Czas trwania zajęć – ok. 60 minut.

 

Wakacyjna sobota w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego:

25 sierpnia 2018, Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 11.00 i 14.00

Warsztaty pozłotnicze

Pamiętacie jeszcze powiedzenie „ja cię chyba ozłocę”? Podczas naszych warsztatów dowiemy się, jak to zrobić.  Wspólnie z konserwator zabytków poznamy zasady „złocenia”  szlagmetalem. Przybliżmy historię tej popularnej w XIX wieku techniki dekoracyjnej, obejrzymy w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego zabytki, które ozdobiono w ten sposób. Będzie można dowiedzieć się, czym się różni złocenie złotem od „złocenia” szlagmetalem, gdzie się stosuje mat a gdzie poler i co to jest laserowanie. W części praktycznej warsztatów, każdy uczestnik samodzielnie „wyzłoci” gipsowe repliki zabytków prezentowanych na wystawie „Słusznie słyną dziś Gliwice…”.

Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu wraz z opiekunami i rodzicami. Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od osoby.

 

Radiostacja

Zajęcia realizowane od wtorku do piątku między 21 a 24 sierpnia 2018, godz. 10.00 i 12.00

Marszałek Piłsudski i Legioniści

Obchodzimy rok Niepodległej – w Radiostacji zapraszamy na zajęcia poświęcone marszałkowi Józefowi Piłsudskiem i żołnierzom Legionów Polskich. Opowiemy o Związku Walki Czynnej, o sławnej Pierwszej Brygadzie i odważnych ludziach – mężczyznach i kobietach, dzięki którym Ojczyzna po 123 latach niewoli wybiła się na niepodległość. W części warsztatowej  uczestnicy ozdobią gipsowy odlew orzełka Legionów Polskich.

Zajęcia dla uczniów klasy 3-7 szkoły podstawowej.  Czas trwania – ok. 60 min.