STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /DOTACJA DLA MUZEUM! KULTURA CYFROWA A IKONOGRAFIA GÓRNEGO ŚLĄSKA SPRZED 100 LAT

Dotacja dla Muzeum! Kultura cyfrowa a ikonografia Górnego Śląska sprzed 100 lat

TERMIN piątek, 23 lutego 2024
Z przyjemnością informujemy, że nasze Muzeum otrzymało dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Kultura cyfrowa”!

Dotacja w wysokości 40 tysięcy złotych została przyznana na realizację projektu „Digitalizacja i udostępnienie odwzorowań cyfrowych klisz szklanych (sprzed 1945 r.) ze zbiorów Muzeum w Gliwicach”. Głównym celem projektu jest przygotowanie konserwatorskie, digitalizacja, opis przy użyciu metadanych oraz udostępnienie odwzorowań cyfrowych 2245 szt. klisz szklanych, stanowiących część przedwojennych zbiorów Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Jest to szczególna kolekcja, pochodzą z zasobu Oberschlesiches Museum in Gleiwitz. Płyty szklane pierwotnie należały do wydawnictwa Heimatverlag Oberschlesien GmbH, założonego w 1920 r., które publikowało literaturę piękną, publicystykę, periodyki, a także serie pocztówkowe oraz teki ze zdjęciami. Zbiór jest bardzo cennym źródłem ikonografii przeszłości Górnego Śląska, Gliwic, przestrzeni miejskich, pejzaży wiejskich, zabytków. Przedsięwzięcie zainicjowały i będą realizowały: Patrycja Gwoździewicz z Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego oraz Marta Paszko z Działu Etnografii i Antropologii Miasta.

"Realizacja projektu to niepowtarzalna okazja, żeby nie tylko utrwalić cyfrowo wizerunki z przedwojennych klisz, ale przede wszystkim udostępnić je szerokiej publiczności do swobodnego wglądu, co ze względu na kruchą naturę materiału nie było do tej pory możliwe. Program przewiduje również organizację wykładu/warsztatu poświęconego problematyce zabytkowych klisz szklanych, a także liczne działania edukacyjne i promocyjne.  Cieszymy się z otrzymanej dotacji - zachęcamy do śledzenia kolejnych etapów realizowanego przez Muzeum przedsięwzięcia za pośrednictwem naszych mediów" – mówi Grzegorz Krawczyk, kierownik do spraw programowych Muzeum w Gliwicach.