STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /MUZEUM DOFINANSOWANE PRZEZ MINISTRA KULTURY
Portret Urszuli Czartoryskiej z Archiwum Jerzego Lewczyńskiego, kolekcja Muzeum w Gliwicach

Portret Urszuli Czartoryskiej z Archiwum Jerzego Lewczyńskiego, kolekcja Muzeum w Gliwicach

/

Muzeum dofinansowane przez Ministra Kultury

TERMIN 04 marca - 04 kwietnia 2024
MIEJSCE Willa Caro Czytelnia Sztuki
Z przyjemnością pragniemy poinformować, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Muzeum w Gliwicach dotacje w kategoriach  „Sztuki wizualne” oraz  „Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej”.
 
Pierwsza z nich w kwocie 56 128 zł umożliwi realizację projektu wystawienniczo – wydawniczego dedykowanego artystycznej i intelektualnej relacji pomiędzy najwybitniejszymi twórcami wizualnymi związanymi z Gliwicami: Zofią Rydet i Jerzym Lewczyńskim oraz teoretykami sztuki: Urszulą Czartoryską i Alfredem Ligockim. Rezultaty projektu zostaną udostępnione publiczności jesienią tego roku w formie książki i wystawy w Czytelni Sztuki. Kuratorkami projektu i redaktorkami publikacji są dr Kamila Dworniczak i Maria Franecka.
 
Druga dotacja w kwocie 40 000 zł. jest kolejną z rzędu otrzymaną w ostatnich latach na rozbudowę zbiorów fotografii artystycznej. Tym razem zakupione zostaną prace Andrzeja Różyckiego i Marty Niedbał. Pozyskane obiekty pochodzą z dwóch kluczowych dla twórczości Andrzeja Różyckiego i ważnych dla historii fotografii polskiej okresów – lat 60. XX wieku, kiedy artysta był członkiem grupy Zero-61 i lat 70. XX wieku i realizował różnorodne eksperymenty w ramach Warsztatu Formy Filmowej. Dzieła te poszerzą nurt neowangardowy obecny w zbiorach Muzeum w Gliwicach.
Do kolekcji  trafią również prace z  serii „Dreaming means healing. Nocne praktyki oporu” Marty Niedbał, artystki wizualnej która posługuje się także medium fotografii.  W tym cyklu autorka podejmuje zagadnienie dualistycznego podejścia do otaczającej rzeczywistości i dychotomii rozumienia świata. Poprzez swoją twórczość zachęca do przyjęcia holistycznej perspektywy poznawczej, zaprasza do odkrywania nieoczywistych powiązań i połączeń.
 
„To już czwarta dotacja w ramach programu „Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej” oraz druga w kategorii „Sztuki Wizualne”. Jesteśmy wdzięczni ekspertom z Zachęty Narodowej Galerii Sztuki za wysoką ocenę, rekomendacje i wsparcie naszych badań nad wyjątkowością gliwickiego środowiska fotograficznego oraz za możliwość rozbudowy unikalnej już w skali ogólnopolskiej kolekcji fotografii.  Szczególnie cieszy mnie docenienie przez profesjonalistów przedsięwzięć podejmowanych przez nasz najmłodszy dział muzealny, w którym zajmujemy się fotografią artystyczną i naszego programu wystawienniczego i wydawniczego realizowanego od 2010 r. pod szyldem Czytelnia Sztuki” - mówi Grzegorz Krawczyk, kierownik do spraw programowych Muzeum w Gliwicach.
 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej