STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /DO NABYCIA PLAKAT WYSTAWY „ZOFIA STRYJEŃSKA – TAJEMNICZE I RADOSNE OPOWIEŚCI”!

Do nabycia plakat wystawy „Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści”!

TERMIN 26 marca - 18 sierpnia 2024
Plakat promujący ekspozycję przybliżającą twórczość Zofii Stryjeńskiej, przygotowaną przez Muzeum w Gliwicach wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie, nie może się nie podobać. Znajduje się na nim fragment jednego z jej wielkoformatowych obrazów pt. „Pory roku”. Zdobiły one wnętrze Pawilonu Polskiego, który prezentowany był w Paryżu w 1925 roku, na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Artystycznego. Zofia Stryjeńska odniosła tam bezprecedensowy sukces. Grand Prix otrzymała nie tylko za  „Pory roku”, które docelowo miały stać się gobelinami, ale w aż czterech działach (malarstwo, plakat, ilustracje, tkaniny). W dziale zabawkarskim otrzymała diplôme d’honneur, została też odznaczona Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej. Na plakacie przygotowanym przez Muzeum w Gliwicach widzimy  personifikacje miesięcy – Lipca i Sierpnia, podążające w tanecznym korowodzie. Ponieważ pojawiły się liczne zapytania o możliwość nabycia plakatu, z radością informujemy, że jest to obecnie możliwie – w Willi Caro, w godzinach pracy naszego Oddziału. A więc – od wtorku, 26 marca, od godziny 09.00. Plakat zakupić można w cenie 10 zł. „Niech Zofia Stryjeńska trafia pod strzechy” – mówi  Grzegorz Krawczyk, kierownik ds. programowych Muzeum w Gliwicach.