STRONA GŁÓWNA / WYSTAWY /POZA SPOJRZENIEM. IKONY ZE ZBIORÓW MUZEUM W GLIWICACH

Poza spojrzeniem. Ikony ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

TERMIN 17 listopada 2023 - 14 kwietnia 2024
MIEJSCE Zamek Piastowski

Od 17 listopada prezentujemy - w nowej, zmienionej przestrzeni Zamku Piastowskiego - wystawę "Poza spojrzeniem. Ikony ze zbiorów Muzeum w Gliwicach"

Wystawa prezentuje znajdującą się w zbiorach Muzeum w Gliwicach kolekcję ikon prawosławnych. Datowane na przełom XIX i XX w., tworzone były w najpopularniejszych wówczas ośrodkach ikonopisania. Zwracając uwagę na to, co „poza spojrzeniem”, ekspozycja przybliża najistotniejsze typy ikonograficzne i uniwersalne treści teologiczne. Przede wszystkim jednak patrzy na ikony od strony technicznej, podkreślonej przez proces konserwacji, któremu obiekty poddano (w większości przypadków) po raz pierwszy. Na ekspozycji prezentujemy na przykładach, z jakimi wyzwaniami i zadaniami przyszło się zmierzyć naszej konserwatorce podczas pracy nad tymi zabytkami. Pokazujemy z bliska to, co normalnie zakryte przed oczyma oglądających ikony – odwrocia, metalowe okłady, spękania. Wystawa wreszcie zachęca do refleksji nad miejscem obiektów w zbiorach Muzeum, w odniesieniu do kwestii ich pochodzenia i sposobu pozyskania do muzealnego inwentarza.